Také náplň je ve srovnání s drtivou většinou táborů neobvyklá… Vítejte na táboře talentované mládeže, který je zaměřený na výcvik psů. Letošní ročník je již 36.

Do Starého Plzence se sjelo čtyřiapadesát dětí z celé republiky se svými psy. Převahu mají děvčata, což prý není nic překvapivého. „Tento jev je dlouhodobý a promítá se i do kynologických soutěží mládeže, například republikového mistrovství, na němž je třeba jen třetina kluků, " vysvětluje vedoucí tábora Josef Zábranský.

Posláním tábora je prohloubit zkušenosti ve výcviku psa a předat dětem nové poznatky z oblasti veterinářství či chovatelství. Účastníci jsou členy Českého kynologického svazu. „Výhodou tábora je jeho zaměření a stejný zájem všech. Všichni sem jedou, aby se věnovali psovi a prohloubili svoje znalosti. Na jiné tábory se sjedou děti a každé z nich baví něco jiného," míní Zábranský.

První dva tři dny instruktoři sledují výkonnost dětí se psy, které na kynologickém táboře ještě nebyly. V druhém týdnu skládají zkoušky. „Řada dětí je se svými psy na lepší výkonnostní úrovni než průměrní členové jiných organizací," pochvaluje Zábranský.

Podle něj přijede téměř začátečník a za dva roky je účastníkem mistrovství republiky v mládeži „Tábor jim určitým dílem v tom pomohl," tvrdí vedoucí tábora.

„Každodenní trénink je pro psa výborný, protože některé děti mají cvičák daleko a dojíždějí na něj jednou za týden či čtrnáct dní," je přesvědčena Jana Hořejší z Českých Budějovic, která je na táboře posedmé.

Denní režim je nastaven tak, že polovina psů na cvičišti trénuje poslušnost, obranu a lezení po překážkách a ostatní chodí na luka ke Koterovu a Sedleci na vyhledávání stop. Děti stihly i výlet do plzeňské zoo nebo na Radyni. „Tábor je úžasný. Jinde jsem nebyla spokojená tak jako tady. Jsem tu podruhé a určitě se sem chci vrátit, protože výcvik je na mé fence znát. Hodně lidí na táboře mi pomohlo a získávám informace a zkušenosti, které jinde nedostanu," pochvaluje si Diana Tankosčová.

To Jakub Karban se psem Farym má na táboře ve Starém Plzenci premiéru. „Je to tu úžasné. Pejsek se během týdne zlepšil a jsou vidět pokroky díky intenzivnímu tréninku. Nejvíc mu jde poslušnost a nejradši má obranu," všiml si Jakub.

Až na táboře se naučil německý ovčák Brit Jardy Horáka vyhledat stopu. „Na začátku tábora vůbec nečuchal a stopu na zkoušky splnil až dnes," raduje se Jarda, jehož pes nejlépe zvládá poslušnost a libuje si v obraně.

Tábor talentované mládeže
• Pořádá Český kynologický svaz,
• letos se koná 36. ročník,
• zaměřený na výcvik psů, přednášky o veterinářství, chovatelství. nebo fungování kynologického svazu,
• děti skládají kynologické zkoušky,
• na táboře mají převahu němečtí ovčáci, kteří jsou nejoblíbenějším plemenem sportovní kynologie. Velké zastoupení mají belgičtí ovčáci. Nechybí labradoři, retrívři, velcí knírači nebo Chodský pes,
• v době odpočinku psů děti sportují, chodí na výlety (Radyně, plzeňská zoo, rotunda sv. Petra a Pavla),
• na tábor přijelo 54 dětí ze všech koutů republiky. Jde o nejvyšší počet za poslední roky.