Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor ve Starém Plzenci cepuje psy v poslušnosti či v hledání stopy

Starý Plzenec – Letní tábor ve Starém Plzenci je na první pohled neobyčejný. Vedle vstupní brány do areálu jsou kotce, narazit tu můžete na překážky různých velikostí a velkou část vyplňuje cvičiště.

31.7.2015
SDÍLEJ:

Psi trénují poslušnost, která je základním kamenem soužití pána se psem. Povel k noze patří k základům poslušnosti každého psa. Zvíře je v přímé blízkosti psovoda. Než vykročí, posadí si psa k levé noze a povelem k noze vyjde se psem přímým směremFoto: DENÍK/Martin Švec

Také náplň je ve srovnání s drtivou většinou táborů neobvyklá… Vítejte na táboře talentované mládeže, který je zaměřený na výcvik psů. Letošní ročník je již 36.

Do Starého Plzence se sjelo čtyřiapadesát dětí z celé republiky se svými psy. Převahu mají děvčata, což prý není nic překvapivého. „Tento jev je dlouhodobý a promítá se i do kynologických soutěží mládeže, například republikového mistrovství, na němž je třeba jen třetina kluků, " vysvětluje vedoucí tábora Josef Zábranský.

Posláním tábora je prohloubit zkušenosti ve výcviku psa a předat dětem nové poznatky z oblasti veterinářství či chovatelství. Účastníci jsou členy Českého kynologického svazu. „Výhodou tábora je jeho zaměření a stejný zájem všech. Všichni sem jedou, aby se věnovali psovi a prohloubili svoje znalosti. Na jiné tábory se sjedou děti a každé z nich baví něco jiného," míní Zábranský.

První dva tři dny instruktoři sledují výkonnost dětí se psy, které na kynologickém táboře ještě nebyly. V druhém týdnu skládají zkoušky. „Řada dětí je se svými psy na lepší výkonnostní úrovni než průměrní členové jiných organizací," pochvaluje Zábranský.

Podle něj přijede téměř začátečník a za dva roky je účastníkem mistrovství republiky v mládeži „Tábor jim určitým dílem v tom pomohl," tvrdí vedoucí tábora.

„Každodenní trénink je pro psa výborný, protože některé děti mají cvičák daleko a dojíždějí na něj jednou za týden či čtrnáct dní," je přesvědčena Jana Hořejší z Českých Budějovic, která je na táboře posedmé.

Denní režim je nastaven tak, že polovina psů na cvičišti trénuje poslušnost, obranu a lezení po překážkách a ostatní chodí na luka ke Koterovu a Sedleci na vyhledávání stop. Děti stihly i výlet do plzeňské zoo nebo na Radyni. „Tábor je úžasný. Jinde jsem nebyla spokojená tak jako tady. Jsem tu podruhé a určitě se sem chci vrátit, protože výcvik je na mé fence znát. Hodně lidí na táboře mi pomohlo a získávám informace a zkušenosti, které jinde nedostanu," pochvaluje si Diana Tankosčová.

To Jakub Karban se psem Farym má na táboře ve Starém Plzenci premiéru. „Je to tu úžasné. Pejsek se během týdne zlepšil a jsou vidět pokroky díky intenzivnímu tréninku. Nejvíc mu jde poslušnost a nejradši má obranu," všiml si Jakub.

Až na táboře se naučil německý ovčák Brit Jardy Horáka vyhledat stopu. „Na začátku tábora vůbec nečuchal a stopu na zkoušky splnil až dnes," raduje se Jarda, jehož pes nejlépe zvládá poslušnost a libuje si v obraně.

Tábor talentované mládeže
• Pořádá Český kynologický svaz,
• letos se koná 36. ročník,
• zaměřený na výcvik psů, přednášky o veterinářství, chovatelství. nebo fungování kynologického svazu,
• děti skládají kynologické zkoušky,
• na táboře mají převahu němečtí ovčáci, kteří jsou nejoblíbenějším plemenem sportovní kynologie. Velké zastoupení mají belgičtí ovčáci. Nechybí labradoři, retrívři, velcí knírači nebo Chodský pes,
• v době odpočinku psů děti sportují, chodí na výlety (Radyně, plzeňská zoo, rotunda sv. Petra a Pavla),
• na tábor přijelo 54 dětí ze všech koutů republiky. Jde o nejvyšší počet za poslední roky. 

Autor: Martin Švec

31.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skřítek Zdravínek

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Městské lázně na Denisově nábřeží v Plzni mají nejlepší léta za sebou. Jejich stav je v současné době žalostný

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Praktici zavřeli své ordinace, pokračují v protestech

Plzeň - Mnoho praktických lékařů pro děti a dospělé ve středu zavřelo své ordinace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení