Olga Vavříková skládala zkoušku dospělosti na Gymnáziu J. Fučíka (dnešní Gymnázium na Mikulášském náměstí) v roce 1976. „Byla to pro nás skutečně sláva. Hromadně jsme šli do ateliéru Ke Zvonu. Děvčata měla jednotný obleček. Půjčovaly jsme si sametový rolák od spolužačky. Fotograf na nás oblečení naaranžoval, aby to vypadalo dobře. Kluci si vzali kvádra,“ vyprávěla.

Místo, kde profilové snímky visely, museli abiturienti vybírat s velkým časovým předstihem. Vybojovali tehdy lékárnu na náměstí. Všichni její příbuzní se hned spěchali na výsledek podívat.

Po úspěšném složení zkoušek dospělosti nastoupila Olga, dnes už Vrbíková, na pedagogickou fakultu a zvolila si aprobaci biologii a chemii. Po promoci se na gymnázium vrátila už jako kantorka. A jaké bylo tablo jejích prvních svěřenců? „Ve třídě byl tehdy Tomáš Froyda, který měl všechno v režii. Uprostřed byla naše společná fotka, studenti pak šli ještě samostatně k profesionálovi. Kluci byli v košili a na krku měli úzkou kravatu, což byl v té době hit. Děvčata si vybírala ze tří typů blůzek,“ popsala.

Neformální podoba tabel se rozšířila především v 90. letech minulého století, kdy v krajské metropoli vzniklo Církevní gymnázium. „Studenti byli velmi kreativní. Udělali třeba tablo ve tvaru naší budovy a do oken zasadili své fotky. Nebo se převlékli do dobové módy,“ nastínil ředitel Daniel Petříček. Před několika lety už se tradice ze školy vytratila. Podle Petříčka stojí za změnou především orientace mladých na sociální sítě: Prezentují se na facebooku nebo instagramu. Klasická forma už není potřebná, nahradila ji prezentace virtuální, což je škoda.“

Ani maturanti na plzeňské střední průmyslové škole stavební už nemají o tablo poslední léta zájem. „Dostatečně se vyžijí na maturitním plese. Roli hrají podle mě také peníze,“ myslí si ředitelka Ivana Raunerová. Podobný názor zastává Jaroslav Šindelář ze soukromé umělecko-průmyslové školy Zámeček. „Za vystavení snímků už chce každý peníze, výlohu považuje za reklamní plochu. Ačkoli tato krásná tradice mizí, snažíme se udržet alespoň plesy a vyřazení,“ uzavřel umělecký ředitel.