Několikadenní práce na díle, které u někoho sklízí obdiv, pro jiného je vrcholem nevkusu, zahrnovaly mytí, odmaštění, opravu poškozených částí, nátěr, sanaci proti tvorbě mechů a plísní a nástřik unikátní nanotechnologií, která zajistí konzervaci povrchu a jeho ochranu před vnějšími vlivy. Třítunové dílo s názvem Panoptikum bývalého studenta Západočeské univerzity v Plzni Adama Trbuška, bylo na několika místech popraskané, králík měl rozbité oči a růžová barva byla dávno vybledlá. Univerzita, která je majitelem uměleckého díla, jej na žádost prvního plzeňského obvodu nechala opravit. Dalším krokem bude převod vlastnických práv na obvod.

„Už o tom jednáme delší dobu. Králík se během uplynulých let stal symbolem Lochotína a my chceme, aby tady zůstal. I proto bude nejlepší, když bude v našem majetku a o sochu se posléze budeme starat sami. S univerzitou jsme se domluvili, že před samotným převodem nechá králíka opravit,“ popsal místostarosta Jedničky Jiří Rezek, který s nápadem přišel. Aby bylo vše podle regulí, bezplatný převod uměleckého díla musí nyní posvětit rada městského obvodu.

Socha králíka na Lochotíně v Plzni
Lochotínští králíka nedají. Zůstane, kde je

„Osobně jsem moc rád, že socha Panoptikum najde své trvalé místo ve veřejném prostoru, protože do něj patří. Od chvíle, kdy byla instalována, nenechává nikoho lhostejným. Lidé na ni reagují, nutí je přemýšlet a zajímat se o sdělení, které nese,“ podotkl Josef Mištera, proděkan pro projekty a rozvoj Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. V roce 2015 stál v čele fakulty a byl také u odhalení sochy. „Socha byla opravována už jednou. Toto je podruhé a poté přijde na řadu nutná administrativa,“ doplnil Mištera. Fakulta za opravu díla zaplatí kolem 80 tisíc korun.

Socha Panoptikum bude druhým uměleckým dílem v majetku prvního plzeňského obvodu. Prvním je Andělíček, soška, která byla v roce 2009 vylovena z Košuteckého jezírka; originál je dnes umístěn v budově ÚMO Plzeň 1.