Zatímco minulý týden 
do jeho plzeňské ordinace zavítali s nachlazením a virózami dva až tři pacienti denně, jen během pondělí a včerejšího dopoledne jich spočítal na dvacet. „Obvykle nápor těchto onemocnění přichází až v říjnu. Letos je to nějaké rychlejší," podotýká lékař s tím, že na vině jsou především výrazné teplotní skoky.

Nárůst malých pacientů zaznamenala i dětská lékařka Hana Václavová ze Starého Plzence. „Je to klasika spojená se změnou počasí," říká pediatrička, která se nyní setkává hlavně s prochladnutím, záněty horních cest dýchacích a zahleněním. „Zatím se ale nejedná o nic vážného," upřesňuje Václavová a vysvětluje, že zhruba do prosince bývá průběh onemocnění mírnější. Pak už je ale tělo unavené a k virózám se častěji přidávají i další komplikace. Nemocných dětí v těchto dnech přibývá také v souvislosti s nástupem do škol, zejména pak těch nejmenších do mateřinek.

Oba dva lékaři se shodují na tom, že imunitu je dobré začít již v těchto dnech posilovat vitaminy, a to konzumací ovoce a zeleniny nebo farmaceutických přípravků. Zejména se jedná o vitamin C, starším lidem doktor Čech doporučuje multivitaminy. Václavová zase připomíná příjem tekutin a samozřejmě oblečení přiměřené teplotám venku.

Počasí bude i v nadcházejících dnech věrné blížícímu se podzimu, tedy teplotám kolem patnácti stupňů Celsia a oblačné až zatažené obloze. „Ještě dnes by nejvyšší denní teploty mohly dosáhnout dvaceti stupňů Celsia, od zítřka se mírně ochladí a místy se přidá i déšť nebo přeháňky," říká Marta Suchá z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V pátek klesnou nejnižší noční teploty ke čtyřem stupňům Celsia.