Popeláři je ale obvykle nechávají bez povšimnutí a likvidaci si musí obce zajistit zvláštním svozem. Podle tradice by měla být většina vánočních stromků odstrojena právě dnes.

Například v centru Plzně se budou odložené stromky odvážet z prostorů kontejnerových stání hned dvakrát. Prvně od 11. do 15. ledna a podruhé mezi 8. a 12. únorem. V obou případech poputují do Plzeňské teplárenské, kde budou seštěpkovány a skončí v kotlích. Stromečky už začal přijímat i sběrný dvůr odpadů v Úněšovské ulici.

Problém, co se stromky, už začali řešit i na dalších místech Plzeňska. „U nás jejich svoz zajišťuje firma, kterou jsme si za tímto účelem nasmlouvali, obyvatelé mohou stromky odložit u popelnic a úklidová společnost je odveze k dalšímu zpracování,“ říká tajemník Městského úřadu v Kralovicích Pavel Vrána.

K prvnímu svozu už se chystají i v Třemošné. „Naše pracovní četa se pro první stromky vypraví už tento pátek. samozřejmě, že svozů proběhne několik,“ vysvětluje starosta města Jaromír Zeithaml s tím, že město si samo zajišťuje nejen svoz, ale i likvidaci. „Máme prostor, kde část seštěpkujeme k dalšímu zpracování a zbytek spálíme,“ dodává Zeithaml.

Sběrný dvůr odpadů už začal přijímat stromky i v Nepomuku. „Samozřejmě je tam možné stromek kdykoliv odvézt, ze sídliště je budeme svážet sami, a to během příštího týdne,“ říká místostarosta města Pavel Jiran s tím, že i v Nepomuku najdou stromky další využití.

Lidé v menších obcích se většinou o likvidaci stromků postarají sami. „Topíme uhlím i dřívím, takže stromek jednoduše rozštípu na polínka a skončí v kamnech, říká například Jaroslav Špaček ze Struhařů. Martin Samek, chalupář ze Žihle, zase dodává, že jeho vánoční stromek pravidelně končí na hranici dříví připravené na letní táboráky.