S nápadem umístit celkem 35 koloběžek na pět stanovišť v Plzni přišel spolek K světu mající za cíl oživit veřejný prostor města.

Plzeňané budou moci systém sdílených koloběžek začít využívat od pondělí 21. října; stojany se nacházejí na náměstí Republiky, u Studijní a vědecké knihovny města Plzně, u Západočeského muzea, na rohu Americké ulice a Anglického nábřeží a v areálu DEPO2015.

„Koloběžka je v každém stojanu uchycena pomocí elektronického zámku. Člověk, který si bude chtít zkrátit cestu po Plzni, potřebuje k jejímu zapůjčení pouze Plzeňskou kartu nabitou na minimálně 90 dní. Do měsíce si ji bude moci vypůjčit i s jakoukoli čipovou kartou zaregistrovanou ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje nebo v DEPO2015,“ vysvětluje předseda spolku K světu Jakub Mareš.

Po přiložení karty začne stojan blikat, poté stačí jen zmáčknout tlačítko u koloběžky a vytáhnout ji ze stojanu. „Jezdit s ní můžete po dobu 30 minut, vrátíte ji na nejbližším stanovišti. Po dobu testovacího provozu bude půjčování zdarma. Do budoucna plánujeme zpřístupnění koloběžek obyvatelům, kteří nevlastní Plzeňskou kartu a rozšíření stojanů po celé Plzni,“ dodává Mareš.

Projekt jako první podpořil Městský obvod Plzeň 3 částkou 1,3 milionu korun.

„Doufám, že se v budoucnu rozšíří po celém městě tak, abychom se na koloběžce mohli svézt třeba i z Bor do města,“ uvádí starosta ÚMO 3 David Procházka.

„Na městu Plzeň je nyní jednat se spolkem K světu o budoucím fungování systému. Pro nás je možnost mikromobility v centru velmi zajímavá,“ doplňuje náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule.

Za výrobou koloběžek, jejichž půjčování ze stojanů je zcela unikátní a jinde než v Plzni jej nenajdeme, stojí Marek Kostka, který dodává koloběžky do celého světa.