Navíc je ohrožena asi stomilionová dotace z EU, a to nejen na kulturní zařízení, ale také na městský archiv. Ten staví město na Světovaru, protože současný nesplňuje státem požadované parametry a hrozí mu odebrání licence.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) je v tepelné izolaci ve zdech budov v objektu bývalých kasáren dehet a navíc jsou podlahy kontaminovány ropnými látkami více, než uváděl projekt. „Ještě k tomu nejsou některé nosné konstrukce z hlediska statiky tak odolné, jak se předpokládalo," potvrdil Šindelář.

Práce, které by měly tyto problémy vyřešit, by podle něj znamenaly více než 33 milionů korun nad současný rozpočet. „Nynější investice do Světovaru činí 246 milionů korun včetně DPH," uvedl Šindelář. Stavební zdržení je odhadnuto na zhruba šest měsíců, tedy do podzimu 2015.

Primátor Martin Baxa (ODS) prohlásil, že kvůli Světovaru nevylučuje svolání mimořádného zastupitelstva, protože problém se musí řešit. „Teď se vše vyhodnocuje. Pro nás je naprosto zásadní, aby byl Světovar dokončen. Sám monitorovací a poradní výbor uvedl, že jej považuje za klíčové dědictví projektu EHMK 2015," uvedl Baxa.

Šéf Útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš potvrdil, že problém s dotací bude město řešit s ROP. „Žádost o dotaci byla podávaná v jiných souvislostech a budeme jednat s ROP o tom, co se na Světovaru stalo," uvedl Beneš. Dotace na archiv činí 85% a na kulturní fabriku 30%. Pokud by peníze město nedostalo, těžko by shánělo finance jinde.

Světovar je kromě divadla jednou ze zásadních investic města do projektu Evropské hlavní město kultury. Má tu vzniknout tzv. kulturní továrna se čtyřmi kulturními sály, Fair Trade kavárna, administrativní prostory, ubytovací studia či víceúčelový a výstavní sál.