V úterý měl výbor Regionální rady operačního programu Jihozápad rozhodnout, zda povolí Plzni posunout termín dostavby Světovaru z února 2015 až na září. Dřív se už fabrika postavit nedá, protože ve stěnách a podlahách přestavovaných kasáren na Světovaru se našly závažné kontaminace, stavba se musela zastavit a nabrala skluz.

Jenže o povolení posunutí se včera nerozhodlo. „Po dlouhých diskuzích se výbor rozhodl vyžádat si ještě další podklady, například kontroly výběrových řízení pro Světovar a také oficiální stanovisko stavebního technika, zda se vše dá skutečně postavit do září 2015," potvrdil předseda výboru regionální rady a náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). Zdůraznil, že problémy si město zavinilo zčásti samo. „Dotace s jasnými termíny byla Plzni už dříve při-klepnuta. Teď požadují časovou změnu, přitom vše mohli realizovat dříve. Kdyby se tehdy objevily problémy, o kterých dnes mluví, byl by čas je řešit," podotkl Grüner s tím, že teď je ještě čas peníze pro Světovar poslat například do školství. Pokud finance nakonec dostane kulturní fabrika a město dostavbu ani přes posunutí termínu nestihne, budou se muset vrátit EU.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) nechce předjímat, jak vše dopadne. „Opravdu není nic jisté. Připravíme požadované dokumenty a počkáme, zda bude posunutí termínu povoleno," prohlásil Šindelář.
Definitivní verdikt má padnout 1. září. Pak musí promluvit plzeňští zastupitelé a říci, co se stavbou v případě, že dotace padne. Zda pokračovat za peníze z městské kasy, nebo stavbu zarazit. Celou čvrtmiliardu by totiž město samo financovalo jen velmi těžko. „Stavba by se musela pravděpodobně zakonzervovat," dodal Šindelář.

Světovar je kromě divadla jednou ze zásadních investic města do projektu Evropské hlavní město kultury. Jde o továrnu s kulturními sály, kavárnu, administrativní či ubytovací prostory, víceúčelový a výstavní sál. Samostatnou kapitolou je sousední stavba nového městského archivu, protože tomu současnému končí licence a hrozí, že o něj město přijde.