„Tak jako v minulých letech se i letos náš pivovar akce zúčastnil a opět získal tak jako v minulých ročnících pivní pečetě, kterými jsou zde piva oceňována,“ uvedl Petr Míč z pivovaru Purkmistr.

Plzeňský výrobce uspěl mezi osmačtyřiceti přihlášenými pivy. Plzeňáci si navíc odnesli rovněž bronzovou pečeť za třetí místo v kategorii tmavých piv. „Získal ji náš Purkmistr tmavý ležák 12%. Přihlášeno bylo čtyřiatřicet piv. Pšeničné pivo Písař 12% pak z osmatřiceti přihlášených skončilo na šestém místě,“ sděluje Míč.

Sládci Petr Krýsl a Eva Straková, kteří se o ocenění nejvíce zasloužili, už se podle něho začínají připravovat na další soutěž.

Tou je VI. ročník Jarní ceny sládků. „Ta se uskuteční čtyřiadvacátého března v Pivovarském dvoře na Zvíkově. I tam už jsme v minulých letech získali několik ocenění,“ dodává Míč.

Radostí skončilo vyhlášení výsledků i pro dobřanský pivovar Modrá hvězda. Zdejší Dobřanská desítka v Táboře vyhrála Zlatou pečeť za nejlepší světlé výčepní pivo z minipivovaru. Dobřany bodovaly rovněž mezi světlými speciály. Porota soutěže na třetí příčku umístila sedmnáctiprocentní světlý speciál Dobřanský sekáč.

Piva do soutěže posílá každý pivovar týden před ostrým kláním. „Nějak zvlášť se nepřipravujeme. Natočím pivo, které mám zrovna naražené, a pošlu ho do soutěže,“ uvádí sládek pivovaru Petr Petružálek. Od každého vzorku jde do boje deset litrů.

„Je to kvůli případným postupům do dalších kol. Organizátoři pivo skladují za optimálních podmínek. Podle počtu soupeřů postupujete jednotlivými koly, následuje semifinále. Do finále postupuje šest vzorků,“ popisuje pravidla.

Do pivního klání v těchto dnech vstupuje plzeňský pivovar Groll. Ten se totiž přihlásil do kategorie minipivovarů na soutěži Zlatý pohár Pivex v Brně.

Vítězná piva z Plzeňska

Zlatá pečeť 2012 v kategorii světlá piva z minipivovarů: Purkmistr světlý 12% (Pivovarský dvůr Purkmistr Plzeň)
Zlatá pečeť 2012 v kategorii světlé výčepní pivo z minipivovarů: Dobřanská desítka (pivovar Modrá hvězda Dobřany)