„Před covidem jsme tady pořádali dva ročníky mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy. Chceme na to navázat, ale letos jsme se tak trochu chytili do prezidentské pasti, protože jsme sázeli na to, že komunální volby budou vyhlášeny o týden později. Při dvoudenním veletrhu bychom znemožnili vystavovatelům jít volit, proto jsme se rozhodli tento formát opustit a uděláme festival jen na jeden den, zaměřený na literaturu pro děti a mládež,“ vysvětlil změny v plánech Radovan Auer.

Letošní tvář plzeňského festivalu souvisí i s celoroční kampaní Rosteme s knihou zaměřenou právě na mladé čtenáře, kterou společnost Svět knihy organizuje. „Příští rok bychom se ale chtěli opět vrátit ke klasické podobě,“ pokračoval Auer.

Literární festival zaplní čtyři programové sály pořady určenými pro děti a mládež. Dopoledne se počítá spíše s návštěvami ze základních i středních škol, odpoledne je pak především pro rodiče s dětmi. „Programy jsou namíchány tak, aby zaujaly všechny věkové vrstvy od těch nejmenších až po náctileté,“ pokračoval Auer.

Z autorů se představí například Petra Hůlová, Daniela Krolupperová, Petr Stančík, Galina Miklínová, Marka Míková, Ivana Peroutková, Tereza Marianová, nebudou chybět ani ti místní. V 15 hodin se v Kavárně uskuteční setkání s členy Střediska západočeských spisovatelů, v 16 hodin na ně naváže Básnické odpoledne se čtyřmi laureáty Ceny Bohumila Polana Robertem Jandou, Ivem Huclem, Janem Sojkou a Tomášem T. Kůsem. V 18 hodin pak bude možné se potkat s autory zcela nové dětské knihy Když má panda dovolenou, jejíž titulní pohádka vznikla na základě útěku samce pandy červené z plzeňské zoo. Napsala ji Kateřina Misíková, básničkami proložil Martin Vobruba a ilustroval František Lopour. Čerstvou novinku bude možné na místě zakoupit a nechat si ji podepsat od autorského kolektivu.

Mládež se během dne dozví o oblíbeném Humbooku, procesu vydávání knih, novinkách ve sci-fi a fantasy i aktivitách Muzea rekordů a kuriozit, které přiveze obří dvoumetrovou tužku nebo nejmenší motorku v republice. O historických událostech populární formou pohovoří autorky Jana Poncarová a Markéta Lukášková. Jsou připraveny pořady s poezií, hudbou a také hry (workshopy) k rozpoznání fake news.

Chybět nebude ani prodejní část. „Samozřejmě to nebude tak velké jako v minulých letech. Stánek tu bude mít několik vydavatelství od těch menších jako Baobab či Meandr až po to největší, což je Albatros,“ doplnil ředitel festivalu.

Speciální akci si pro Plzeň nachystalo komiksové nakladatelství CREW. Po celý den si všichni návštěvníci budou moci zatočit kolem štěstí, kde každý vyhraje hodnotné komiksové ceny.

Celý program je k dispozici na webu svetknihy.cz, kde je zároveň možné si rezervovat místo na jednotlivé pořady a zakoupit celodenní vstupenky. Základní vstupné je 100 korun, pro děti 50 korun.