Byl to den, kdy končila služba vinařům, kteří u větších sedláků hospodařili a při sklence prvního vína se domlouvala práce na další rok. Jako poděkování od sedláků nechyběla na stole často pečená husa nebo koláče.

I letos se v sobotu 11. listopadu přesně v 11 hodin otevřou na mnoha místech a slavnostních akcích po celém Česku první lahve s letošním Svatomartinským vínem. Zatímco pro většinu z nás je to příležitost ochutnat nová svěží vína, přiťuknout si s přáteli a společně si třeba dopřát tradiční pečenou husu, pro vinaře to znamená dodržet při jejich výrobě a následném prodeji několik důležitých podmínek.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

„Kromě toho, že martinská vína by se neměla prodávat a otevírat dřív než 11. 11., tak musejí být také vyrobená z konkrétních odrůd. Svatomartinské víno by se navíc podle pravidel nemělo nalévat ze sudu, ale vždy z lahve. Na její etiketě musí být vždy logo Svatomartinského vína s obrázkem svatého Martina na bílém koni, na záklopce nesmí chybět označení, že se jedná o Svatomartinské víno a na hrdle lahve datum ročníku. Martinské víno smí být jenom suché, což má praktické zdůvodnění. Hrozny se trhají jako první, protože se musí stihnout zpracovat a u nás nebyly a nejsou příznivé podmínky, umožňující takhle brzy dosažení vysoké vyzrálosti cukrů. A k huse je suché stejně nejlepší,“ usmívá Petr Beran, majitel Vinotéky Doubravka a Na Roudné.

Označení Svatomartinské proto mohou mít pouze vína vyrobená z raných odrůd. Pro bílá vína to jsou Müller Thurgau, Veltlínské červené a Muškát moravský, pro červená Modrý Portugal a Svatovavřinecké a pro růžová a klarety pak Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Zweigeltrebe.

Svatomartinské menu v restauracích mírně podražilo
Svatomartinská husa bude letos o něco dražší. Hospody i tak hlásí plno

„Lahve musí projít certfikací, aby mohly jít do prodeje. Odborná vinařská komise hodnotí i barvu, aroma a chuť. Pak teprve mohou vinaři uvést na trh své víno pod známkou Svatomartinské. To by se mělo prodávat nejdéle do Velikonoc, kdy si ještě uchovává svou svěžest. Pak by mělo zmizet z trhu. My jej začneme otvírat přesně 11. 11. v 11 hodin, ale lidé mohou přijít už před jedenáctou, aby se mohli včas usadit,“ vysvětluje majitel Vinotéky Dionýs Luboš Chocholoušek

Letos byly pro pěstování a kvalitu vína skvělé podmínky a proto se lidé i vinaři na ochutnání prvního vína těší. „Sám jsem samozřejmě ještě neochutnal, nechám si to na sobotu, abych si tu tradici v sobě udržel. Otvíráme už v devět, ale první lahve otevřeme přesně v 11 hodin. Máme své pravidelné zákazníky a těch chodí především první dny hodně. Lidi se na to těší,“ říká Beran s tím, že cena Svatomartinského vína bude letos jen o pár korun vyšší než loni. Tehdy se prodávala lahev za 139 korun.

Kromě Svatomartinského poslední dobou stoupá i obliba takzvaných mladých vín, která už nemusejí splňovat přísné podmínky martinských vín. „Mladé víno si dělají vinaři sami, protože nemusí mít žádnou známku a tahle vína na rozdíl od martinských mohou být polosuchá nebo sladká, protože cukernatost je tam vyšší. Lépe se proto prodávají a mohou být proto o něco dražší, třeba 165 korun za lahev nebo i víc,“ říká Chocholoušek.

Svatý Martin nebude chybět na Martinských trzích v Plzni na náměstí Republiky ani letos. A dorazí i na jiná místa v Plzeňském kraji.
Tipy na víkend: Řada akcí věnovaných sv. Martinovi, koncerty a divadla

Právě na mladá vína se více specializují v plzeňské Vinotéce Degust. „Na rozdíl od martinských vín je můžeme prodávat bez omezení a pokryjí i větší chuťovou škálu, protože nemusejí být jen suchá,“ potvrzuje majitel vinotéky Jiří Šplíchal. Loni zde stála lahev mladého vína 178 korun a protože podle něj byla úroda dobrá, tak cena zůstane pro letošek stejná.

Svatomartinské víno se v Plzni bude otvírat i na tradičních místech, jako jsou například Martinské trhy na náměstí Republiky, kam dorazí v sobotu přesně v 11 hodin i svatý Martin na bílém koni. „Budeme připraveni a začneme otvírat přesně v 11 hodin a 11 minut,“ těší se prodejce vín ve stánku na trzích Josef Felgr starší.

Společného slavnostního ochutnávání martinských vín se můžete v sobotu zúčastnit třeba i na Bolevecké návsi, v Selském dvoře U Matoušů nebo na hradu Radyně. V neděli pak můžete ještě navštívit Svatomartinské hody v Habrmannově parku na Doubravce.