„Jeli jsme ve stejném vagonu. Manželka, kterou jsem tehdy samozřejmě ještě neznal, stála nade mnou. Pak najednou vůz přibrzdil, cuklo to, a ona mi přistála přímo na klíně,“ vypráví třiasedmdesátiletý Miloslav.

Jeho žena je o tři roky mladší. Od té doby jsou spolu. Už padesát let. „Musím říci, že jsem za ten čas probrečel na tisíce kapesníků,“ svěřuje se Tenk. A vzápětí dodává: „Ale štěstím, samozřejmě.“ „No to bys tu jinak asi teď nestál,“ kontruje s úsměvem jeho žena.

Smysl pro humor oba spojuje. „Jediná možnost, jak s jedním člověkem zůstat takhle dlouhou dobu, je brát život s legrací. Ale zároveň se nevyhýbat zodpovědnosti,“ říká zlatý novomanžel a jeho žena s tím jen souhlasí.

V manželství zažili několik krizí, ale žádná z nich prý nebyla zásadní. Koníčkem, který je jim společný, je zahradničení. Tomu se věnují na chatě ve Šťáhlavicích. Ta byla také dějištěm asi nejdramatičtějších chvil, které ve svém společném životě prožili. „Bylo to v roce 2002 o povodních. V klidu jsme spali, když nás najednou zburcovali sousedi, jestli prý chceme čekat, až nám voda nateče dovnitř. Vstali jsme a zjistili, že sahá až ke schodům,“ líčí dramatický zážitek Miloslav. Pak prý přijeli záchranáři a odvezli paní Tenkovou pryč. „Odjeli po řece a mně nezbývalo nic jiného než čekat,“ pokračuje.

Zpátky manželku přivezl hasičský vůz, který se náhle převrátil. „Bylo to děsné. Naštěstí to ale nakonec dobře dopadlo,“ uzavírá Tenk.