Dostal výpověď s odůvodněním, že před necelým rokem překročil své pravomoce, když pacientovi zavedl nitrožilně kanylu. Je však přesvědčen, že výpověď dostal neoprávněně. Sporem se včera zabýval plzeňský městský soud.

Jako svědka předvolal zdravotnického záchranáře Davida Linharta, který byl u dotyčného pacienta spolu se Švarcem.

„K nemocnému s dušností jsme vyjeli na Roudnou. Ošetření pacienta probíhalo standardně. Bylo nutné mu napíchnout žílu a podat léky. Když jsem si kanylu připravoval, byl jsem k pacientovi i panu Švarcovi zády. Ten v tu chvíli pacientovi žílu napíchl,“ uvedl Linhart s tím, že Švarc provedl úkon správně a pacientův stav se zlepšil.

Švarc u soudu ale uvedl, že se Linhartovi nedařilo žílu napíchnout, a proto kanylu zavedl sám. Toto tvrzení však záchranář popřel.

V roli svědka se včera před soudem objevil také dlouholetý lékař a náměstek útvaru zdravotnických činností Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Luděk Hejkal. Ten uvedl, že Švarc svévolně zavedl pacientovi kanylu už v roce 2003, kdy byli na výjezdu spolu.

„Tehdy jsem pana Švarce upozornil na to, že ji může zavádět jen se souhlasem lékaře,“ vysvětlil Hejkal s tím, že řidiči záchranáři vykonávají tento úkon výjimečně, například při událostech s větším počtem zraněných. Při neodborném zavedení kanyly navíc podle Hejkalových slov hrozí několik závažných rizik.

„Může dojít k zavlečení infekce, která se může rozšířit například k srdci. Může také dojít k embolii vzduchem, k napíchnutí nervu či tepny,“ podotkl s tím, že komplikace může pacienta invalidizovat, či dokonce připravit o život. Včerejší jednání odročila soudkyně Jana Bošková na listopad s tím, že budou přizváni další svědci. Vedení záchranné služby Plzeňského kraje se do rozhodnutí soudu odmítá k věci jakkoli vyjadřovat.