Klepadla a držáky na šňůry. Dva pozůstatky minulé doby, které lze najít na všech plzeňských sídlištích ještě dnes. O některé se starají vlastníci domů, jiné chátrají. Čtvrtý plzeňský obvod chce nyní ty nepoužívané odstranit, mohou být nebezpečné.

„V létě se jeden sušák ve Smrkové ulici vyvrátil a spadl na nějakou paní, ozvali se její příbuzní," vysvětluje starosta Doubravky Michal Chalupný, proč nyní znovu vyzývá vlastníky domů, aby si o tyto kovové konstrukce zažádali do konce října – ovšem pouze v případě, že už tak neučinili v minulých letech. Podle Chalupného nikomu nepatří, nikdo o ně tedy nemusí pečovat. Pozemek pod nimi patří sice městu, ale samotné kovové trubky ne. A kdyby se někomu něco stalo, doplatí na to obvod. Společenství vlastníků či družstva je nyní mohou dostat darem a pozemek pod nimi do výpůjčky zcela zdarma.

Výzva ÚMO 4 Vyzýváme všechna společenství vlastníků, která by ještě dodatečně projevila zájem o bezplatný převod venkovních konstrukcí (sušáky na prádlo a klepače koberců), aby tak učinila na ÚMO 4 do 30. října. Po tomto datu budou zbývající konstrukce na území obvodu postupně odstraněny, aby se zabránilo případným úrazům nebo škodám na majetku. Informace lze získat na tel. 378 036 643 (p. Korbová).

„Můžou je zahrnout do pojistky. A starat se o ně není příliš nákladné, zvlášť když je lidé využívají," upozorňuje starosta s tím, že podobnou výzvu řešila Doubravka už asi před osmi lety, ale stále zbyly bezprizorní sušáky, o něž se zatím nikdo nepřihlásil a nejsou ničí. Podle Chalupného to obvod zatím toleroval, teď to chce definitivně rozlousknout a od příštího roku začít s odstraňováním těch sušáků, o něž nikdo neprojeví zájem. Nejstarší z nich jsou přibližně padesát let staré.
Stejný problém řešily i další velké plzeňské obvody. Držáky na šňůry totiž kdysi patřily jednotlivým domům, pak se k nim ale nikdo nepřihlásil, takže nejsou ničí. Na Slovanech i na Lochotíně probíhají převody, pokud o ně vlastníci zažádají.

Pokud ne, obvody je odstraňují.

„Už jsme je kompletně zlikvidovali na Vinicích, nyní jsme na Košutce. Jde to ale pomalu, někde je pod nimi obrovská masa betonu, takže je to nákladné," vysvětluje starosta prvního obvodu Miroslav Brabec. Lochotínská radnice ročně odstraní 6-8 držáků, v rozpočtu na to má vyčleněno přibližně půl milionu korun. Přesto ale první obvod uvažuje, že by zveřejnil podobnou výzvu i na Lochotíně.

Centrální plzeňský obvod podle slov starosty Radislava Neubauera převody do vlastnictví domů neřeší. „Držáky jsou na veřejném prostranství, takže tam, kde je lidé používají, se o ně staráme my. Kde byly nevyužité, už nejsou a na jejich místě je třeba parkoviště," řekl Neubauer.