Radost fotbalistů SK ZČE Plzeň z postupu do divizní soutěže kalí potíže, které jen stěží mohli ovlivnit. Ledaže by dokázali v duchu bolševického hesla poručit větru, dešti.

Na ekonomice klubu se totiž výrazně podepsalo prázdninové extrémní sucho. Penězi, které měl klub původně připravené mimo jiné na nákup tréninkových branek, balonů a dresů pro mládež, musel zaplatit faktury za vodu potřebnou na letní kropení trávy. A to ještě část z 300 tisícové sumy pomohli uhradit rodiče malých fotbalistů. Petřínské tlačí to, že musí brát vodu z městského řadu, kubík téměř za 90 korun a jedno čtyřhodinové kropení tak SK ZČE stojí čtyři až pět tisíc korun. Třeba doubravecký SKP Rapid Plzeň čerpá vodu na zalévání zdarma z blízké řeky Úslavy.

Šéftrenér mládeže SK ZČE Plzeň Radek Vodrážka připomněl, že v předcházejících třech letech klub za poslední dva týdny v červnu a celé prázdninové období zaplatil vždy kolem 50 tisíc korun.

„Letošních 300 tisíc je pro nás strašně peněz. Utratili jsme i finanční rezervu na účtu. Kropili jsme obden a ve čtyřicetistupňových vedrech každý den. Máme dvě hřiště, na nichž bylo spoustu akcí, a zavlažování trávníků nešlo zanedbávat, aby tráva neuschla," řekl Vodrážka s tím, že na hřišti divizního celku trénovala například reprezentace Kazachstánu.

Vodrážka je rád, že je oddíl díky splacení faktur i s pomocí sbírky mezi rodiči z nejhoršího venku. Nicméně odepřít si musí výbavu pro fotbalisty a ohroženy jsou i zimní tréninky mládeže v tělocvičně. „Za tu se platí 200 tisíc korun. Půlku částky dávali rodiče a polovinu klub. Teď budou muset celou sumu zaplatit rodiče," konstatoval.

Pokud bude extrémní sucho i příští rok, mohlo by to klub položit. „V případě stejného počasí jako o letošních prázdninách bychom neměli na plyn a elektřinu, což by byl průšvih," hrozil se Vodrážka.

Klub proto nechce nic ponechat náhodě a chystá se stahovat dešťovou vodu a udělat vrt. „Měli jsme tu odborníky na spodní vody. Je možné, že vrt budeme mít už příští rok," dodal Vodrážka s tím, že se pokusí získat dotaci.

Na automatické zavlažování a vlastní vrt jako na smilování čekají i fotbalisté TJ Sokol Letná. Těm by měla pomoci finanční injekce za prodej pozemků městu. „Do konce roku bychom je měli prodat. Poté uděláme vrt, abychom měli vlastní vodu," sdělil jednatel Sokola Jaroslav Rada.

Výdaje na kropení travnatého hřiště městskou vodou během prázdnin odhadl na 40 tisíc korun. Klub zatím vyúčtování nedostal. „Nekropili jsme každý den, protože by to nemělo smysl. Tráva nám neseschla," poznamenal Rada.

Lidově řečeno i fakticky za vodou jsou sportovci z SKP Rapid Plzeň, kteří kropí s povolením Povodí Vltavy zadarmo. „Platit 90 korun za kubík by nás zničilo," pověděl hospodář klubu Pavel Šneberger.