Po oblíbené podzimní výzvě Movember pronikla do Česka i abstinenční kampaň s názvem Suchej únor. Jde o akci, kdy se lidé rozhodnou vydržet měsíc bez alkoholu, jehož konzumace je v Česku nadprůměrná. Tzv. Sucháč drží i lidé z Plzeňského kraje.

Za hranou rizikového pití se v Česku pohybuje více než milion lidí, tedy téměř každý sedmý dospělý člověk. Podle zjištěných údajů obliba měsíce na suchu stoupá v současnosti ho drží zhruba pět procent Čechů.

„Jde o formu sebepoznání, motivací je poznat, jestli to člověk vůbec zvládne,“ říká Josef Petr, ředitel Ligy otevřených mužů, která českou kampaň Suchej únor pořádá už od roku 2013. Spolu s dalšími lidmi stojí Petr za vznikem webu suchejunor.cz, na kterém se lidé mohou přihlásit k výzvě a vzájemně se podporovat. Peníze vybrané od zájemců, kteří chtějí v únoru „sušit“, putují na dobročinné projekty.

„Zaregistrovalo se více než patnáct set lidí. Více se přihlásilo mužů, obecně platí, že muži u nás pijí tak čtyřikrát více než ženy,“ vysvětluje dále Petr. Podle serveru vypije každý Čech za rok 14,4 litru čistého lihu. „Je to skvělá příležitost, jak může člověk prověřit svůj vztah k alkoholu. Pozitivní je, že lidé mají pak v následujících měsících tendenci pít méně,“ dodává.

Ilustrační fotografie.
Plzeň přispěje policistům, hasičům a záchranářům

„Obecně mám za to, že přístup k alkoholu je u nás hodně benevolentní. Tohle mi přijde jako fajn aktivita, jak dostat mezi lidi fakt, že alkohol může být zrádná a nebezpečná věc,“ říká třicetiletý Tomáš z Plzně, který se do výzvy zaregistroval.

„Je super si jednou za rok vyzkoušet, že má člověk alkohol pod kontrolou. A kdy jindy to zkusit, než v nejkratším měsíci. A navíc je tu ještě ta výhoda, že to není sólová akce, ale že je člověk součástí společenství lidí. Já si občas půsty dávám, minulý říjen jsem také nepil. Jednou už jsem vydržel nepít tři a půl roku, takže vím, že teď to vydržím určitě,“ popisuje dále.

A jaké jsou ty největší přínosy? Podle 57letého Plzeňana Václava jich je dost. „Člověk má najednou lepší náladu, nic ho ráno nebolí a má chuť do spousty věcí. Zatím mě to baví, zvažuji, že si to protáhnu,“ líčí. „Mám čistou hlavu a zhubnul jsem už o několik kilo.“

Plzeňské hospody a bary úbytkem hostů zatím netrpí. „Suchý únor má nepochybně celospolečenský význam, pro hospody je to ale většinou obecně zkáza. Tím, že ale bylo v únoru hodně sluníčka, přicházelo k nám na zahrádky naopak hodně lidí,“ říká spolumajitel sítě restaurací Hospodska Luboš Kastner.

Ilustrační foto.
Dobrovolní hasiči z Plzně budou i letos jezdit v MHD levněji