Do údajně posledního závodu cyklokrosové kariéry šel dvojnásobný mistr světa s touhou napodobit kolegy ze stáje Omega Pharma Quickstep, kteří vítězili na silnicích v Argentině, Kataru a Ománu.

Štybarovi se však nepodařilo navázat na triumf z minulého týdne při vyvrcholení Superprestige v Middelkerke.

V Oostmale dojel Štybar druhý za úřadujícím světovým šampionem Nielsem Albertem. Třetí skončil Kewin Pauwels a stal se celkovým vítězem osmidílného seriálu GvA právě před Štybarem.

Ten se v cíli se na sebe zlobil, že závod nejspíš přetaktizoval.

„Pauwels šel brzy do vedení, já jsem si ho dojel a několik kol jsme kroužili v čele spolu,“ popisoval Štybar. „Pauwels držel tempo a jeho kolega Klaas Vantornout zase brzdil jezdce za námi a jistil tak celkový triumf Kewina. To se mi nelíbilo,“ uvedl šestadvacetiletý jezdec.

Pauwelse také záhy předjel. „Chtěl jsem ho zpomalit, aby se na nás dotáhla skupinka pronásledovatelů. Byl to tak trochu poker,“ prohlásil.

Aby totiž Štybar mohl pomýšlet na tučnou prémii za celkové prvenství, musel by v Oostmale vyhrát a Pauwels skončit na hranici první desítky.„Ta šance byla spíš teoretická,“ připustil stříbrský rodák, který se musel nakonec spokojit s druhou příčkou.

Smál se Albert. Dotáhl se na dvojici vpředu, v jedné z písečných pasáží zaútočil a vytvořil si rozhodující náskok.

„Plány sice nevyšly, neobhájil jsem ani titul mistra světa, ale i tak jsem spokojen. To přesto, že pořád slyším, že letošní sezona nebyla tak úspěšná. Jenže se zapomíná, že ve všech třech nejdůležitějších seriálech jsem skončil do třetího místa,“ zdůraznil Štybar.

Dnes ho ještě čeká belgická specialita, exhibiční halový cyklokros v Hasseltu, kde obhajuje prvenství. A pak volno. S přítelkyní Ine však nezamíří k moři, ale do hor u Svatého Mořice. Záhy totiž Štybar naskočí do kolotoče silničních závodů. Zatím však netuší, kde to bude.