Optimální hladině vody v Boleveckém rybníku chybí kvůli dlouhotrvajícímu suchu téměř metr. Město Plzeň chce problém s vysycháním rybníka zmírnit čerpáním vody z Berounky a nechalo si vypracovat studii. Voda z řeky ale nejspíš nepoteče dřív než v roce 2021.

„Studie je hotová a zmiňuje tři varianty. První možností je přivedení vyčištěné vody z čistírny odpadních vod. Bude to ale varianta nejdražší, v tom je potíž,“ naznačuje hydrobiolog Jindřich Duras.

Další možností je přivedení vody přímo z Berounky. „To je ale pro mne mrtvá varianta, nepředvídatelná, problematická,“ porovnává Michal Vozobule, náměstek primátora pro životní prostředí. Vozobulemu se zatím nejvíc líbí třetí možnost, kterou je přísun podzemní vody z vrtu v areálu čistírny. „Myslím, že by mohla zajistit solidní kvalitu při ne a přitom nepřehnaných nákladech,“ posuzuje.

Právě kvalita dodávané vody je nejvíc diskutovanou veličinou. Voda v největším boleveckém rybníku se v posledních letech vyčistila a má mimořádnou kvalitu.

Studie je zatím pouze základní kostrou a přes zimu se bude ještě rozpracovávat. „Toto tzv. rychlé řešení, jak dostat vodu do Boleváku, ale nebude tak rychlé. Musí se to ještě vyprojektovat a pak zrealizovat, natáhnout potrubí. Myslím, že reálné je spustit to nejdříve v roce 2021,“ upozorňuje Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

DOSTAT VODU ZE STŘECHY DO RYBNÍKA

Studie zmiňuje i řešení, jak dostat vodu ze střech a ploch na sídlištích do Boleveckého potoka a rybníků místo toho, aby stékala do kanalizace. „Se zřetelem na tento problém se bude plánovat rekonstrukce ulic na Zavadilce. Někde se kvůli tzv. zeleným střechám na nás obracejí sdružení vlastníků, projekty se budou chystat i pro Tachovskou ulici. A my bychom měli být připraveni požadavky plnit nebo být sami aktivní,“ připomíná Vozobule.

Bude to ale běh na dlouhou trať vyčnívající ostrůvek asi jen tak pod hladinou nezmizí. Na stavu vody v Boleveckém rybníku a dalších vodních plochách soustavy se opatření mohou projevit v horizontu deseti let.

Festival Inovujeme Plzeň.
Festival představil inovace