Studenti ateliéru designu kovu a šperku plzeňské umělecké fakulty vystavují od včerejška své klauzurní práce, v nichž zachytili únorový převrat 1948 a s ním související změny.

Mezi vystavenými kousky jsou i objekty od Barbory Dvořákové. Předměty z mosazné kulatiny tak trochu připomínající ježka v kleci či protitankové překážky. „S jednotlivými částmi se dá pohnout, ale zároveň každý díl hned narazí na nějaký mantinel. Je to podobné jako v minulém režimu, kdy lidé byli nesvobodní, svázaní pravidly, nesměli cestovat… Předměty mají neupravený charakter, některé jsou zakončeny hroty,“ popsala čtyřiadvacetiletá Barbora.

Ztvárnit historické téma Únor 1948/na ostré hraně pro ni byla poměrně těžká disciplína. „Předchozí moje výtvory jsou spíš jemné a zaměřené na estetiku. Tohle zadání vyžadovalo úplně jiné pojetí,“ doplnila. Důkazem je Barbořina bakalářská práce, kdy vytvořila sedm kruhových náhrdelníků z kachního, pštrosího a krůtího peří a nazvala je Cesta do nebe. Při nošení mají šperky evokovat příjemné, až blažené pocity. Za dílo získala v soutěži Národní cena studentského designu v roce 2015 hned několik ocenění.

Teď je Barbora v posledním ročníku navazujícího magisterského studia. Kromě toho se věnuje arteterapii. Kam povedou její kroky po absolvování? „Je poměrně těžké se ve šperkařství uživit. Určitě budu dál tvořit, ale spíš ve svém volném čase,“ uzavřela.

Expozice věnovaná únorovému převratu 1948 bude umístěná v prostorách Galerie Ladislava Sutnara do 10. března. Paralelně s ní vystavují vysokoškoláci v DEPO2015, přičemž jsou artefakty umístěny v provizorním trezoru). Sem mohou návštěvníci zavítat do 28 února.