„Cílem je zprostředkovat dětem první kontakt s češtinou prostřednictvím her, které brzy rozptýlí obavy z neznámého, a možná i složitého jazyka. Jazyková animace není výuková metoda, ve které jde o bezchybné ovládání gramatiky a perfektní výslovnost, nejde ani o jednosměrné zprostředkování jazyka ze strany jazykového animátora, v našem případě dobrovolníka. Využívá hry, pohyb, slov podobných v obou jazycích, účastníci se tedy skutečně aktivně zapojují do jazykové animace,“ vysvětluje koordinátorka projektu na české straně Petra Kůsová.

Dobrovolnice s ní pravidelně konzultují vhodnost metodiky s ohledem na věk dětí a obsahovou stránku jazykové animace. „Nejmladší účastníky pobaví písnička nebo říkanka, kterou jsou schopni po skončení samy předvést v českém jazyce. Žákům základních školách se snažíme přiblížit češtinu díky pohádkám, které jsou stejné jak v německém a tak v českém jazyce,“ „ říká Kůsová. Děti zábavná forma nadchla a po hodině výuky už například dokázaly samy sehrát pohádku O řepě i s částečným českým textem.

Na projektu „Leuchturm“ TOTEM spolupracuje s Treffpunkt Ehrenamt Cham - Landkreis Cham, a má vzbudit zájem o jazyk a kulturu naší země už od nejmenších dětí. Na základních školách lze případně aktivovat dosavadní jazykové dovednosti. Projekt je financován z prostředků německého ministerstva pro rodinu a mládež.