„Právě studenti technických oborů mají největší šanci vycestovat. Kdo se přihlásí, tak prakticky určitě vyjede,“ potvrdila Markéta Kohoutková z odboru Zahraničních vztahů. Horší je to podle ní se studenty jazyků, kde je větší konkurence. „Dobře ovládají jazyk a hlásí se jich více. Na stáž se dostane tak každý třetí,“ doplnila Kohoutková. Stovky míst nabízí program Erasmus, další desítky pak FM EHP/Norska.

„Chtěl bych vyjet na půl roku hlavně kvůli tomu, abych se zdokonalil v jazyce,“ uvedl student pátého ročníku Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity.

Vyrazit do zahraničí hodlá i posluchačka prvního ročníku Filozofické fakulty ZČU oboru angličtina a ruština pro komerční praxi Pavla Tomášková. Letos ale nemůže využít program Erasmus. Tam je totiž podmínka, že studenti musí být alespoň ve druhém ročníku. „Asi se pozeptám alespoň po prázdninovém pobytu,“ doplnila dívka.

Nejčastěji se studenti ve středu ptali na výši grantu. Pokud vyjíždějí přes Erasmus, odvíjí se částka, kterou získají z evropských fondů, od vyspělosti země. Například pokud cestují do Německa, dostanou 365 eur na měsíc a vyjet mohou na tři měsíce až rok. Finančně výhodnější je program FM EHP/ Norska, kdy mají veškeré základní výdaje hrazeny.