Nabízíme nejlepší vína. Chcete klenoty, mobily nebo květiny na oslavu? Není problém i na to máme další firmy.

„Zasíláme předvánoční katalog výrobků s 10 procentní slevou, určitě si vyberete,“ píše se v e–mailové nabídce další organizace. Tomu říkám výběr, solidní chování.

Má to jen jeden zádrhel. Všechno je jen jako. Obchodují vymyšlené firmy s vymyšleným zbožím. Vítejte ve světě fiktivních firem. Včera byl slavnostně otevřen 12. veletrh fiktivních firem na střední průmyslové škole dopravní, na dvoudenní akci se přihlásilo 25 smyšlených značek.

„Studenti tak mohou využít znalosti z odborných předmětů. Firmy zdědí ve čtvrtém ročníku, tam dokonce předmět nazvaný Fiktivní firma mají jako vyučovací předmět,“ vysvětluje jedna z organizátorek veletrhu Jiřina Dušková. Ale pozor. Vedení firem není jen nezávazná hra. Firma musí mít všechny náležitosti. Vyřídí si živnostenský list, zapíše se do obchodního rejstříku, posílá za zaměstnance pojištění, spolupracuje s finančním úřadem.

Ale – vyřizovat náležitosti nedochází na skutečné úřady, zastupuje je zase fiktivní organizace–CEFIF. Ta přísně vyžaduje všechny potřebné podklady. U jednoho ze stolečků prezentujících se firem sedí čtyři mladé dámy. Mají vystavená vína, na stolech leží nabídka, k dispozici je i ochutnávka. Zastupují zavedenou firmu s vínem Rubín. „Víno má rád náš pan učitel. Asi proto jsme zdědily právě vinařskou firmu. Ale obchodovat v oboru asi nebudeme,“ říká Renata Šolcová ze zavedené organizace. Včera ještě čekala účastníky veletrhu prezentace, dnes budou firmy už obchodovat a prodávat zboží. Do nákupů se totiž zapojí i další studenti školy. A od koho tohle vím? No přece od tiskových mluvčích přihlášených firem. I ti jsou ale pochopitelně jen fiktivní.