Studenti Střední dopravní průmyslové školy v Plzni se včera zábavnou formou dozvěděli, jak se chránit před nákazou virem HIV. Při příležitosti mezinárodního dne boje proti AIDS uspořádal Zdravotní ústav se sídlem v Plzni kampaň zaměřenou na primární prevenci s názvem Hrou proti AIDS.

„Byla to dobrá akce, hlavně že jsme nemuseli jen sedět a poslouchat, ale do všeho jsme se mohli zapojit,“ hodnotí projekt studentka prvního ročníku Eva Voláková. Její spolužačky dodávají, že i když spoustu informací měly, tady si znalosti rozšířily.

Studenti se rozdělili do pěti skupin a po čtvrthodinových intervalech se vystřídali na pěti stanovištích, kde se od kolegů z Gymnázia Luďka Pika nebo z Fakulty zdravotnických studií ZČU Plzeň dozvěděli vždy o části problematiky AIDS.

„Studenty jsme zvolili záměrně, jsou si totiž vzájemně věkově blíž, více si řeknou, tolik se před sebou nestydí a také od nich ty informace spíš vezmou než od učitele nebo zdravotníka, který je poučuje,“ vysvětluje Daniela Fránová ze zdravotního ústavu.

Prevence, tedy informovanost, je u nejnebezpečnější a nevyléčitelné pohlavně přenášené nemoci nejdůležitější. „Počet infikovaných virem HIV stále narůstá i v Plzeňském kraji. Do konce října se od začátku roku nakazilo dalších šest osob. Důvody jsou hned tři. Čím více je nakažených virem HIV, tím spíše se šíří, často proto, že nakažený se o své nemoci dozví až příliš pozdě,“ jmenuje jeden z důvodů Fránová. Dalším je právě nedostatečná informovanost nebo fakt, že dospívající se často dozvídají o AIDS ze špatných zdrojů. „Přečtou si to v časopise, něco ví od kamarádů, takové informace nejsou úplné a často jsou mylné,“ míní Fránová.

Dalším důvodem je nedostatek financí na podobné projekty zaměřené na prevenci. „Už na ně totiž nedostaneme státní dotace, školy si na ně musí sehnat peníze samy. Rozpadá se i síť AIDS center, tedy míst, kde si můžete udělat test na HIV,“ uvádí Fránová a dodává, že v Plzni naštěstí stále funguje. Je ve Fakultní nemocnici na Borech. Prevence je daleko levnější než celoživotní léčba.