Celkem dvacet osm vysokoškoláků přicestovalo z různých zemí Evropy do Plzně, aby se zúčastnili projektu, který organizuje největší evropská studentská organizace AEGEE sdružující přes dvě stovky univerzit. „Chci se tady seznámit s ostatními studenty z jiných zemí a procvičit si angličtinu,“ řekl Deníku Frederik Lemiroy z Belgie, student třetího ročníku právnické fakulty. „Plzeň je krásné město, lidé tu jsou milí a přátelští,“ dodává.

V dalších dnech se všichni přesunou do Prahy a poté do Brna. „Bohužel jsme museli vypustit sjíždění Vltavy,“ vysvětlila jedna z plzeňských organizátorek akce, která se na konci července vydá jako studentka v rámci stejného programu na Ukrajinu. „Včera jsme pro zájemce připravili krátký kurz češtiny a zítra se společně chystáme na prohlídku plzeňského pivovaru a muzea,“ dodává.

„Vaše pivo a jídlo je excelentní, moc jsem se sem těšila a doufám, že to bude zábava a pořádně si to užijeme, sešla se skvělá parta a organizace je dokonalá,“ pochvalovala si v úterý studentka politologie z Makedonie Gabriela Mladenova. „Město je nádherné a i lidé tu jsou velmi přátelští. Poznávání nové kultury je vždycky velké dobrodružství,“ dodává další ze studentek Lisette Martens z Holandska, která se stejně jako ostatní zúčastnění zdrží v České republice čtrnáct dní.

Všechny účastníky Letní univerzity v Plzni v úterý přivítala na radnici radní Petra Kacovská společně s rektorem Západočeské univerzity Josefem Průšou. „Studenti si po náročném roce ve škole potřebují odpočinout a tato akce je skvělá právě proto, že se zároveň mohou zdokonalit v cizích jazycích a poznají při tom jinou kulturu,“ řekl Deníku Průša, který je dlouholetým patronem akce.