Na oplátku by pak tito absolventi nastoupili v krajských nemocnicích a museli by tam zůstat několik let. Teď však kraj tento nadační fond v tichosti ruší. Nejsou sponzoři a tím pádem ani peníze.

„Návrh na zrušení dala Milada Emmerová, která jej založila,“ potvrdil hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Sama Emmerová (ČSSD) vidí tři důvody, které vedly ke zkrachování první krajské nadace v historii: její odchod z čela kraje, protestní akci lékařů Děkujeme, odcházíme a to, že z donátorství vycouvala velká stavební firma. „Že odstoupil Metrostav, byl poslední hřebík do rakve. A to právě tato firma staví Klatovskou nemocnici, pro niž jsme zdravotnický personál chtěli zajistit,“ tvrdí exhejtmanka.

S nápadem finančně podpořit studenty zdravotnických škol a lékařských fakult přišel v roce 2009 medik Robin Šín. „Stejný model fungoval v Ústeckém kraji,“ říká muž, který dnes pracuje jako lékař krajské záchranky. Je přesvědčen, že se na úpadku fondu nejvíce podepsal odchod Emmerové do Prahy.

„Že jsem do Sněmovny odešla krátce po založení, tomu asi opravdu nepomohlo,“ přiznává současná poslankyně. Za mnohem větší komplikaci však sama považuje protest lékařů a zdravotníků začátkem loňského roku. Po akci Děkujeme, odcházíme ochota donátorů pominula,“ připomíná Emmerová s tím, že firmy, které finanční injekci původně slíbily, odstupovaly také kvůli hospodářské recesi. „Jediný, kdo přispěl, byly Lesy ČR. I těm sto tisíc korun ale musíme vrátit,“ doplňuje.

Emmerová tvrdí, že kvůli jednomu nebo dvěma studentům nemá smysl fond udržovat. Náklady na stipendia pro budoucího lékaře jsou přitom 150 tisíc (pět tisíc korun měsíčně v posledních třech letech studia), pro studenty středních zdravotnických nebo vyšších odborných škol 60 tisíc.

Tito studenti by totiž dostávali jen tři tisíce korun měsíčně v posledních dvou letech studia. „Pro spuštění bychom potřebovali alespoň milion nebo milion a půl,“ připustila poslankyně.

Zrušení nadace už schválili krajští radní, zastupitelé budou o tomto bodě rozhodovat na březnovém jednání. Lékař Robin Šín stále doufá, že se fond podaří zachránit. „Věřím, že některý ze zastupitelů jej navrhne zachovat. Než se sponzoři seženou, mohl by do něj přispívat kraj, třeba půl milionu ročně,“ míní Šín, který kvůli tomu hodlá oslovit i zdravotní výbor zastupitelstva. Upozorňuje i na to, že bylo obtížné celý projekt prosadit a přivést k životu. „Bylo to hodně práce a byla by škoda, kdyby to skončilo,“ doplnil lékař.

Hejtman Chovanec však takovou možnost téměř vylučuje. „Fond je založen na sponzorech a příspěvcích od firem. Nemůžeme ho platit jen z krajských peněz,“ upozorňuje  Chovanec.