O prezidentovi informoval rozhlas

„Měli jsme relaci ve školním rozhlase, která připomněla Václava Havla, a samozřejmě jsme také drželi minutu ticha,” říká ředitelka 13. základní školy Zdeňka Vrátníková.

Podobně si o osobnosti exprezidenta povídalo mnoho žáků i studentů středních a základních škol. Na té bolevecké přiblížili vyučující dětem ze všech ročníků Havlova dramata a vysvětlili jeho přínos pro Českou republiku, samozřejmě s ohledem na věk dotyčných žáků.

Studenti nosili do školy květiny i fotografie

Na Gymnáziu Luďka Pika studenti přinášeli do školy Havlovy fotografie, jiní k nim nosili květiny jako k pomníku. „Informovali jsme studenty v hodinách a někteří si Václava Havla připomenuli z vlastní iniciativy. Zásadně jsme ale kvůli tomu výuku neměnili,” uvádí zástupce ředitele Václav Turek.

Podle obyvatel západočeské metropole je výuka o Havlovi důležitá. „Myslím si ale, že by měla být v únosné míře a hlavně stále. Ne jen v týdnu, kdy zemřel,” vysvětluje Radek Slavičínský.

Pomohly filmy

Některé děti o Václavu Havlovi do jeho smrti moc nevěděly. „Už v pondělí jsme mluvili o tom, kdo to byl. Pouštěli jsme si i ukázky z filmu Občan Havel. Děti věděly, že byl prezidentem, dramatikem a také, že byl zavřený. Nevěděly ale nic o Chartě 77, proto jsme si o ní povídali,” popisuje učitelka páté třídy v Tyršově základní škole Blanka Škopková.

Na Masarykově gymnáziu si studenti pouštěli filmy o Havlovi. „Někteří studenti se také rozhodli jít podepsat kondolenční listy. Samozřejmě jsme dodrželi minutu ticha. Učitelé humanitních předmětů si se studenty o exprezidentovi povídali,” tvrdí učitel Antonín Kolář.