Pro řadu lidí to bude překvapení. Na středních školách v Plzeňském kraji se minulý týden konaly krajské Studentské volby, které pořádá program Jeden svět na školách. Že jednou z nejoblíbenějších stran bude Česká pirátská, se čekalo. Ovšem studenty očividně zaujala také kampaň stran vymezujících se proti islámu. Dohromady jim dali téměř 30 % hlasů.

Výsledky studentských voleb1. Česká pirátská strana - 15,39 %
2. TOP 09 - 14,25 %
3. NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI – PENÍZE RADĚJI PRO NAŠE LIDI - 10,55 %
4. ANO 2011 - 8,71 %
5. PRO Zdraví a Sport - 7,3 %
6. ODS - 6,86 %
7. Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv občanů - 6,68 %
8. Koalice pro Plzeňský kraj – KDU-ČSL, Strana zelených a hnutí Nestraníci - 5,8 %
9. Dělnická strana sociální spravedlnosti – Imigranty a islám v ČR nechceme - 5,63 %
10. Úsvit s Blokem proti islamizaci - 5,01 %

Strana NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI skončila se 120 hlasy dokonce na třetím místě za Piráty a TOP 09, dále studenty oslovily kandidátky ANO 2011, PRO Zdraví a Sport, ODS, poté Koalice Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, Koalice pro Plzeňský kraj spojující KDU-ČSL, Stranu zelených a Nestraníky a první desítku uzavírají Dělnická strana sociální spravedlnosti a Úsvit s Blokem proti islamizaci.

Momentálně vládnoucí ČSSD by podle studentů skončila až jedenáctá se ziskem 4,5 % hlasů.

Specifická výpověď nejmladší generace

Ředitel Jednoho světa na školách Karel Strachota k výsledkům říká: Politiky, médii ani širokou veřejností by výsledky Studentských voleb neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci, přibližují její názory a postoje."

Středoškoláci volili 20. a 21. září v Plzeňském kraji na dvanácti školách. Hlas odevzdalo 1137 studentů.

V Plzni volila Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Církevní gymnázium a Gymnázium Františka Křižíka, na Plzeňsku Střední škola Kralovice, Gymnázium Blovice a Střední škola Oselce. Spolu s jejich žáky hlasovali středoškoláci z Klatov, Domažlic, Stříbra, Horšovského Týna a Rokycan.