To vše a mnoho dalších zajímavých informací se v pátek dozvěděli studenti Sportovního gymnázia v Plzni při netradiční hodině chemie.

Laboratoř je narvaná k prasknutí, na stole šlehají plameny různých barev a studenti vše se zatajeným dechem sledují.

Názorné chemické pokusy přijeli totiž žákům předvést studenti z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

„Snažíme se studentům ze středních škol ukázat chemii z jiného pohledu, než ji většinou znají a vnímají. Cheme jim samozřejmě také předvést přírodní vědy z té pozitivní stránky,“ popisuje cíle projektu Ivana Picková z VŠCHT.

„Je to moc zajímavé dozvědět se a vidět mnoho jiných věcí, než máme v učebnicích,“ sděluje své dojmy studentka třetího ročníku gymnázia Karolína Novotná.

Dvojice vyučujících se zatím nadechuje vzduchu z pouťového balonku a promlouvá ke studentům. Všichni očekávají vysoký pištivý hlasový projev typický po nadechnutí helia. Místo toho ale, za velkého smíchu všech žáků začínají hovořit hlubokým zpomaleným hlasem.

„To je vždy jeden z nejlepších okamžiků naší výuky. Prvek, který proměnu hlasu způsobil, je poměrně vzácný plyn, fluorid sirný,“ vysvětlují vyučující Ondřej Rychetský a Jarmila Kuličková.

„Tento projekt běží již čtvrtým rokem, za velkého zájmu studentů i vyučujících,“ uvedla Ivana Picková.

A co se tedy stane, když omlátíte někomu květinu o hlavu? Pokud ji nejdříve zmrazíte tekutým dusíkem, roztříští se o nešťastníkovu hlavu na milion malých kousíčků. A na výrobu nejlepší zmrzliny na světě? Na tu použijte překvapivě tekutý dusík také.