Ti se rozhodli západočeskou metropoli představit našim sousedům z Německa netradiční formou.

„Projekt Zažij Plzeň! Koordinačního centra Česko – německých výměn mládeže Tandem se úspěšně rozvíjí už od roku 2012 .

„Smyslem je práce se skupinou a její dynamikou a odklon od běžné turistické prohlídky města. Program vždy připravujeme skupině na míru,“ sdělila Veronika Rybová.

Velmi oblíbenou disciplínou je aktivita s názvem Městská rallye. „Skupina dostane pracovní list s úkoly a plánem města. Vtip je v tom, že se účastníci pohybují po městě sami bez průvodce. Ten na ně čeká až na předem smluveném místě, kde společně vyhodnotí provedené úkoly. Účastníci jsou nenásilnou hrou nuceni spolupracovat a komunikovat v druhém jazyce. A o to nám jde,“ vysvětluje Veronika Rybová.

Originální interaktivní program představuje účastníkům kulturu a historii Plzně a přitom pracuje s prvky jazykové animace.

Lidé se často bojí, že řeknou něco špatně. Proto jedna z her spočívá v interaktivním čtení krátkých vět. Ty jsou napsané tak, jak se čtou – Ajeschtje njezo k abacadje a obráceně pro Čechy – Kajne angst fór dér čechišn šrift. Klienty to moc baví.

„Lidé jsou spokojení a vrací se opakovaně, nebo nás doporučí dál. Za velký úspěch považujeme, že se díky hravému přístupu daří překonávat bariéry a často i zmírnit strach z jazyka.

Skupiny v počtu od 10 do 25 osob nemusí být výhradně zahraniční, nabídku využívají i české skupiny, zejména školy z Plzeňského kraje. Jen za rok 2018 se programu zúčastnilo přes tisíc osob ve čtyřiceti skupinách.

Projekt „Zažij Plzeň“ finančně podporují Česko-německý fond budoucnosti a Plzeňský kraj. Díky tomu mohou mladí průvodci za své služby dostávat honorář.

„Stále hledáme posily do týmu. Jelikož první generace studentů již dostudovala, budeme rádi, když se nám přihlásí další zájemci. Podmínkou je němčina na dobré úrovni, všechno ostatní je naučíme ,“ uzavřela Veronika Rybová.