Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti opakují maturity, podívejte se na jarní krajské výsledky

Plzeňský kraj – Státní maturity, které studenti skládali na jaře, dopadly vůbec nejhůř v historii. Neobstálo u nich 18,7 procent studentů.

11.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Největším kamenem úrazu byl test z matematiky, u nějž propadla skoro čtvrtina maturantů. V Plzeňském kraji to bylo přesně 23 procent. Na řadě škol ale zkoušku nezvládla i více než polovina žáků, která si maturitu z matematiky zvolila.

Podle zástupců oslovených škol s vysokým podílem neúspěšných studentů je na vině nepřipravenost žáků, podoba zkoušky i malý prostor pro výuku předmětu na odborných školách. Opravný termín byl minulý týden, výsledky se žáci dozvědí nejpozději dnes.

Podle dat, která jsou dostupná na webu Cermatu, jenž státní maturity organizuje, dosáhlo jednoho z nejhorších výsledků Střední odborné učiliště stavební v Plzni, kde na jaře test zvládli jen tři studenti z 22. Podle zástupce ředitele Vladimíra Světlíka na to mohla mít vliv i obtížnost zadání. K opravě se přihlásilo 14 žáků, uspěla polovina. „Ne všichni zvládají neúspěch po psychické stránce. Možná i proto se nyní vůbec nepřihlásili, aby nevyčerpali jeden z termínů," myslí si Světlík.

K 85procentům vyšplhala na jaře neúspěšnost také ve Střední průmyslové škole v Tachově. „Žáci se nepřipravili. Vliv mělo i špatné zadání testů, kdy žáky zmátl první příklad, na němž ztratili hodně času," myslí si ředitelka Jana Hrčková, podle níž maturanti v nervozitě nedokázali vyhodnotit obtížnost příkladů a věnovat se těm lehčím. Teď už prý test zvládli všichni. „A i s velice dobrým výsledkem. Vesměs se jedná o trojky," doplňuje Hrčková.

Nedobré výsledky si uvědomuje Milan Štěpánek, zástupce ředitelky Střední zdravotnické školy v Plzni. Ze 39 žáků zde na jaře neuspělo 21. „Během studia se studentky matematice většinou snaží vyhnout. Přesto si ji nakonec některé vybraly," říká Štěpánek.

Zároveň Milan Štěpánek ze Střední zdravotnické školy v Plzni uvádí, že matematiku si zvolily nejen studentky, které k ní mají bližší vztah, ale také ty, které věděly, že by neuspěly ve zkoušce z cizího jazyka. Hodinová dotace matematiky je na škole navíc například v porovnání s gymnázii velmi nízká. První rok mají budoucí zdravotnice tři hodiny týdně, ve druhém a třetím ročníku dvě.

„Ve čtvrtém ročníku už matematika není, kdo z ní chce maturovat, volí si ji jako seminář," přibližuje Štěpánek, který sám jako matikář doplňuje, že už ze základní školy žáci přicházejí s nezažitým učivem. I proto škola do prvního ročníku zařadila cvičení z matematiky. „Děsí mě vize, že v roce 2020 by měla být maturita z matematiky povinná i na našem typu škol," říká Štěpánek a doplňuje, že v důsledku špatných loňských výsledků se na škole pro maturitu z matematiky v letošním školním roce rozhodne ještě méně žáků. V podzimním termínu zde didaktický test nejen z matematiky, ale také němčiny skládalo 33 žáků. Uspěly dvě třetiny.

Na Středním odborném učilišti v Domažlicích opravný test z matematiky nezvládla většina žáků, u jazyků je výsledek lepší, říká zástupkyně Petra Váchalová. Na jaře zde přitom test z angličtiny nezvládlo 9 maturantů z 24. „Děláme maximum, aby děti zkoušky zvládly, je to ale o přístupu," říká Váchalová. To potvrzuje i ředitelka Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v Plzni Renata Šindelářová. Oproti jiným školám zde maturanti nejvíce pohořeli při ústní zkoušce z češtiny. Z 35 jich neuspělo sedm. „Jednalo se o jednu specifickou třídu," říká Šindelářová s tím, že část zkoušky, která probíhá v režii školy, má tradičně nastavené přísnější podmínky než společný test. Ústní část maturity na jednotlivých školách proběhne od 11. do 22. září, přesný termín stanovili ředitelé.

Vysvětlivkyk výsledkům, které najdete vpravo (zvětšíte kliknutím)
• Maturita z češtiny je povinná. 
• Žáci si dále volí mezi zkouškou z matematiky nebo cizího jazyka (angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština) • Podíl volby předmětu určuje, kolik žáků ze všech maturantů školy se rozhodlo pro daný předmět 
• Úspěšnost splnění zkoušek je vyjádřena v procentech. Medián úspěšnosti znamená střední hodnotu úspěšnosti, již žáci na škole dosáhli. • Předmět není v tabulce zahrnut, pokud z něj maturovali méně než 4 žáci školy. 

Výsledky maturit - Plzeňský kraj

Autor: Hana Pražáková

11.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení