Nedaleko jejich školy má totiž vzniknout nová zastávka trolejbusové linky, konkrétně v ulici Sokolovská u okružní křižovatky nedaleko plaveckého bazénu Lochotín. A právě proto tito studenti dostali nabídku zkusit navrhnout podobu této zastávky. Do zajímavé práce se pustilo devět studentů ze sexty B zmíněné školy. „Uspořádali jsme u nás přednášku, ve které je Miroslav Klas ze Správy veřejného statku města Plzně podrobně seznámil s projektem. Poté už dostali volnou ruku a mohli tvořit podle své fantazie,” říká učitelka Hana Habrychová-Koutová, která učí studenty estetické a výtvarné výchově.

Jejich práce byly vystaveny během veřejného projednání záměru elektrifikace Severního předměstí přímo v prostorách Gymnázia. Originalitu některých návrhů tak mohla ocenit i veřejnost. „Ve svých návrzích vycházeli naši studenti hlavně z toho, že zastávka se jmenuje Bazén Lochotín. Proto se tam vyskytují některé motivy s tím spojené,” vysvětluje pedagožka.

Pro studenty Gymnázia a základní školy Františka Křižíka, ale i pro návštěvníky bazénu či nákupního centra, má plánované přeložení trasy MHD ještě jednu velkou výhodu. Zkrátí se jim docházková vzdálenost k zastávkám a nebudou muset překonávat frekventovanou Karlovarskou ulici. Současné autobusové linky číslo 33/40 z centra Plzně na Košutku by měly na nových tratích nahradit moderní trolejbusy, které mohou využít kombinace trolejí a baterií.

Den otevřených dveří v plzeňské vodárně a čistírně odpadních vod. Návštěvníci si mohli projít s průvodci oba provozy a dozvědět se vše o celém koloběhu úpravy a pak i čištění vody pro Plzeň.
Vodárna v Plzni nabídne pravidelné prohlídky. Zájem o ně je enormní

Zajímavou souvislostí na závěr je skutečnost, že s bateriovým pohonem vozů hromadné dopravy experimentoval ve své době už i František Křižík, jehož jméno gymnázium nese. Leč neúspěšně, jeho tehdejší návrhy se v praxi nikdy neujaly.