Králem Majálesu se tentokrát stal Daniel Dvořák alias Mr. Dandos. Ten během celého dne procházel areálem se saxofonem zavěšeným na krku a doprovázela jej početná družina. „Mám body, které se budu snažit prosazovat. Myslím, že jste si všimli, že první bod byl splněn. Už je teráska v Campus Cafe na strojárně," pronesl Mr. Dandos.

Zdroj: Ladislav Vaindl

Korunu mu na hlavu nasadil rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Lávička. Pro něho to byla druhá inaugurace studentského panovníka. „Do funkce jsem nastoupil vloni v březnu, takže korunovace krále mě čekala nedlouho poté. Už tehdy to byla skvělá akce. Letos ale vyšlo mnohem lépe počasí. Každopádně jsem rád, že se něco podobného v Plzni koná," uvedl Lávička. Ten má podobné akce velmi rád. „Všeobecně mě baví hudební festivaly. Věřím, že naši studenti i ostatní návštěvníci se velmi dobře baví. Atmosféra je tady skvělá," dodal.

S novým králem je spokojený. „Držím mu palce, aby ze svého programu splnil co nejvíce. Je to student Fakulty aplikovaných věd, jejímž jsem bývalým děkanem. Takže ačkoliv jsem nestranný, mám z toho radost. Ale i zbývající dva kandidáti byli vynikající. Je vždycky skvělé, když se mladí lidé rozhodnou dělat ještě něco nad rámec svých povinností. Snaha pobavit ostatní dává smysl," myslí si rektor. Jedním z jeho cílů je, aby univerzita byla celoročně součástí běžného života Plzeňanů.

Majáles – tradiční studentské slavnosti jara vyvrcholily v Plzni v sobotu Open Air fesťákem na ploché dráze v sousedství kampusu univerzity.
Podívejte se, jak se bavily tisíce návštěvníků plzeňského majálesu

Akce typu Majáles tomu také napomáhají. „Chceme ukázat, že studentský život je důležitou součástí Plzně. Ta je univerzitním městem a dneska už si nedokážeme představit, že by tady studenti nebyli. ZČU i Lékařská fakulta Plzni dodávají specifický náboj," konstatuje.

Během dne na dvou scénách vystoupili například zpěvák Ben Cristovao, rappeři Calin, Peter Pan a Kali nebo kapely Kryštof a Divokej Bill. Nechyběla ani populární formace Jelen. Její členové si koncert na západě Čech užívali. „Vracet se do Plzně je pro nás vždycky radost. Co můžeme s jistotou říci, že na ploché dráze hrajeme vůbec poprvé," řekl s úsměvem zpěvák Jindra Polák.