V rámci divadelní sítě Platform 11+ se do Plzně sjelo na 30 umělců z různých evropských divadel, kteří zde společně se studenty tvoří inscenaci „FACE ME, ČAS ZMĚNY". Její premiéra by se měla uskutečnit v rámci festivalu Skupova Plzeň v pondělí 18. 6. v prostorách Gymnázia Františka Křižíka v Plzni, a tak se v prostoru školy právě finišuje.

„Byli vybráni lidé ze školního divadla, ale i ti, co se tvůrčím způsobem podílí na školních akcích," vysvětluje Píza, jak se ke zkoušení inscenace dostal.

V rohu auly stojí jedna z hereček v bílém kostýmu, na kterém je černou páskou nalepené velké písmeno X. V druhém rohu stojí herec, na jehož kostýmu je zase ypsilon. Herečka začne beze slov zpívat melodii a postupně se k ní přidávají i sedící studenti.

Režisér György Vidovszky od zvukového pultu nácvik na chvíli zastavuje a dává instrukce. Až začne herečka zhluboka dýchat, mají se k ní studenti přidat a postupně zesilovat.

Nácvik pokračuje, herec přináší herečce rtěnku a ta se líčí. Po několika dalších úkonech přichází to, nač studenti čekají. Budou představovat účastníky oslavy. „Musí být jasné, že jste na party," uděluje režisér pokyny a studenti zpomalenými pohyby vtančí na scénu.

„Je to velmi dobré, studenti jsou velmi nadaní," říká o spolupráci režisér, původem z Maďarska, a dodává: „Protože jsem divadelní učitel, tak často pracuji s mladými, takže v tomto směru mě studenti nepřekvapili."
Vidovszky kombinuje při práci herce právě se studenty. „Naše inscenace má tři základní témata: gender, identitu a věk. Rámcem je oslava," vysvětluje režisér.

Samotní studenti pozorně sledují pokyny. „Moc nám nesdělili, jaký je náš přínos," říká Ludvík Píza a dodává: „Hlavní roli mají herci. Naším úkolem ale bude přivádět lidi do centra dění." Jeho maska prý souvisí s únosem, který se v ději stane.

„Jazyková bariéra tu opravdu není," říká Zíka a dodává: „Většina herců nejsou rodilí mluvčí, takže není problém jejich angličtině rozumět."

V tělocvičně gymnázia zatím cvičí herci bez studentů. Na podlaze stojí hromada kufrů a aktéři v kostýmech s nimi chodí dokola. Po chvíli si je začnou strašně rychle vyměňovat, až jim upadnou.

Tři různá představení budou po premiéře v Plzni putovat po dalších městech zúčastněných evropských zemí.