Studenti čtyř evropských zemí o víkendu vymýšleli vlastní verzi Entropy. A na ztvárnění přiděleného státu měla skupinka vždy pouze dvacet minut. Úkol byl součástí čtyřdenního semináře Evropa v Plzni.

„Měli jsme Řecko. Přemýšleli jsme, jak spojit problémy, co tam teď jsou, s filozofií, ale i s naší německou hrdostí,“ popisovala Flavia Röhrs z univerzity v Chemnitz. Nakonec s dalšími kolegyněmi vytvořily košík, v němž žil Diogenés, ale který v jejich pojetí připomínal spíše odpadkový koš. A z něj vyčuhují eurobankovky.

Studenti z ČR, Německa, Polska a Běloruska před zadáním úkolu skutečnou Entropu Davida Černého neviděli, byla pro ně překvapením. Reakce na ni byly různé. „Mně se líbí, není složitá na pochopení. Není tak abstraktní jako třeba kašny na náměstí. Ty mi připomínají spíš řecká písmena než psa, velblouda a anděla,“ podotkla Flavia. Její kolegyně ji tak jednoznačně neviděla. „Nevnímám ji jako umělecké dílo, ale spíš jako satiru,“ doplnila Aneta Palenga, která nyní studuje v Brémách.

Cílem semináře bylo zjistit, jakou roli hraje politická jednota EU v životě studentů a jak je Unie vnímána zvenku.