Úterní jednání navíc udělalo přítž tzv. účelovým náborům členů, z nichž byl podezírán právě Štrunc. Praxe byla taková, že čím bylo místní sdružení početnější tím mělo větší vliv na řízení strany v Plzni. „Sněm teď odhlasoval, že každé sdružení bude mít v oblastní radě dva členy bez ohledu na velikost sdružení,“ potvrdil šéf plzeňské ODS Miroslav Levora, který v úterý svoje předsednictví obhájil.
Štrunc nevidí oslabení pozic svého sdružení do budoucna černě. „Je to rozhodnutí většiny, které respektujeme. Lochotínská radnice i zastupitelstvo bude ale fungovat dál jako dosud,“ míní Štrunc. Levora však připustil, že by výsledek rokování ODS mohl vyvolat změny i ve vedení města. „Sice je nepředpokládám, ale ani nevylučuji,“ prohlásil Levora. Jde například o to, jestli Štrunc uhájí svého stoupence Jiřího Uhlíka na postu technického náměstka primátora nebo jestli pro sebe udrží funkci předsedy představenstva Plzeňských městských dopravních podniků. „Sám rozhodně nehodlám odstupovat, mám v dopravních podnicích rozděláno spoustu práce. Letošní hospodářský výsledek podniku bude ještě lepší, než byl vloni,“ reagoval Štrunc.
V městském zastupitelstvu má ODS nyní 21 křesel, s koaličními partnery 27. Pokud by se Štruncova skupina (cca 6 hlasů) rozhodla hlasovat jinak než zbytek strany, měla by koalice jen 21 hlasů, a to jí ve 47 členném zastupitelstvu k prosazení vlastních rozhodnutí nestačí. O tom, zda by pak došlo k rozšíření koalice o tři hlasy Plzeňské aliance nebo dokonce o vytvoření koalice ODS s ČSSD nechce zatím nikdo spekulovat.