Zákazník si také může objednat stromeček on-line a nechat si ho přivézt až domů. Oblíbené jsou i stromky v kontejnerech, které můžou vydržet i několik let.

Novinkou je takzvaná „půjčovna stromečků“ jako alternativa k nákupu. Tato služba by měla předcházet zbytečnému plýtvání a vyhazování stromečků po Vánocích. Jedná se o ekologický způsob, který umožňuje mít na Vánoce živý stromeček, ale šetřit přitom přírodu. Cena pronájmu je ale stejná jako nákup stromečku.

CENY JSOU TÉMĚŘ BEZE ZMĚN

Velkoobchodní ceny vánočních stromků zůstávají téměř stejné jako loni, proto se výrazně nemění ani ceny maloobchodní. „Vliv na cenu mohou mít vyšší náklady spojené například s dopravou,“ sdělil místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

Nejprodávanější jsou stromky velikosti 150 175 cm a stále oblíbenější je vedle tradičního smrku i jedle kavkazská. Cena smrku této velikosti se pohybuje mezi 300 a 400 korun. Cena jedle se pohybuje od 400 do 750 korun. „Ceny stromků jsou téměř stejné jako minulý rok a nemá na ně vliv ani dovoz ze zahraničí. Velké škody nenapáchalo ani suché a velmi teplé léto,“ sdělil pěstitel René Calta z Plzeňska.

STÁLE SE KRADE

Ne každý si však chce stromek koupit, a tak lesníci podnikají proti zlodějům různá opatření. „Mezi účinná opatření patří prostřih koruny stromů, který snižuje jeho estetičnost, nebo chemický postřik sloužící proti zvěři; zloděje odradí zápachem, který je citelný zejména v teple, “ sdělila tisková mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. „Pokud je zloděj chycen přímo v lese, hrozí mu bloková pokuta ve výši až 15 tisíc korun,“ dodala Jouklová.

Kristýna Žítková