Starostou se podle koaličních dohod stane Radislav 
Neubauer (ČSSD), posty místostarostů obsadí někdejší starostka obvodu Jaroslava Maříková (Občané patrioti) a Radoslav Škarda (TOP 09).

Strobach by mohl dostat na obvodě post šéfa kontrolního výboru, protože tato funkce připadá opozici. „Přijal bych to," potvrdil Deníku Jiří Strobach. Jenže to žádná velká náplast nebude. Z této dosud uvolněné funkce se totiž stává neuvolněná. To znamená, že nový šéf kontrolního výboru už nebude mít na úřadě placené místo na plný úvazek, ale bude ji vykonávat ve svém volném čase.

„Tím, že ve vedení obvodu přibyl další placený místostarosta, nechceme už navyšovat mzdové náklady a zatěžovat úřednický aparát," vysvětlil Neubauer to, proč se dosavadní placené místo v kontrolním výboru mění v neplacené.

Právě Neubauer byl minulé čtyři roky Strobachovým místostarostou ve společné koalici ODS-ČSSD. Teď připouští, že všechny strany, které se po volbách do zastupitelstva trojky dostaly, odmítly se Strobachem spolupracovat. „Měl možnost sestavit koalici sám, ale neuspěl a vznikla koalice šesti hnutí," dodal Neubauer. Totéž potvrdili i další zástupci stran, které se do zastupitelstva dostaly.

Jiřího Strobacha, který byl starostou osm let, mrzí, že nebyla vyslyšena vůle voličů, aby v práci na obvodě pokračoval. „S hnutím Jiří Strobach – náš starosta jsme na obvodě vyhráli, dostal jsem nejvíc preferenčních hlasů," připomíná Strobach.

Zatímco na trojce je koaliční smlouva už podepsaná, v ostatních velkých obvodech se vyjednává. Na Lochotíně se domlouvá dokonce devět stran.

Slovany chtějí slovy starosty, který ve funkci zůstává a novopečeného senátora Lumíra Aschenbrennera (ODS) koalici občanských a sociálních demokratů, TOP 09 a KDU-ČSL. K dosavadnímu místostarostovi Janu Fluxovi (TOP 09) přibude další místostarosta Roman Andrlík za ČSSD a třetím, už neuvolněným místostarostou by se měl stát Pavel Janouškovec.

Doubravka preferuje koalici ČSSD a ODS a podle starosty Michala Chalupného (ČSSD) jedná s TOP 09 a Občany patrioty.

Strobach: Výrazně jsem uspěl, to se neodpouští

Jiří Strobach musí vyklidit kancelář, v níž úřadoval osm let. Na třetím městském obvodě je v uvolněné funkci téměř deset let, nejdříve dělal místostarostu Jaroslavě Maříkové, od roku 2006 sám starostoval.

Co říkáte tomu, že jste jako vítěz skončil v opozici?
Jsem z toho překvapen a zklamán. Volilo nás nejvíc lidí, a přesto nebudou mít starostu, kterého chtěli.

Na obvodě se spojilo šest stran. Myslíte si, že mezi nimi bude možná dohoda?
Bude jistě velmi obtížná, pokud se bude dohadovat šest stran. Leckdy to nebylo jednoduché ani ve dvou stranách.

Přijal byste místo v kontrolním výboru, i když to bude neuvolněná funkce?
Samozřejmě ano. V kanceláři starosty si sbalím fidlátka a půjdu si hledat zaměstnání.

Předtím, než jste nastoupil na obvod, jste pracoval u bezpečnostní agentury. Vrátíte se tam?
Všechny podíly jsem tam prodal. Bude na nich, zda se domluvíme.

Jaká je vaše původní profese?
Jsem strojař horizontkář. Mám v tom oboru výuční list a pak nástavbu a maturitu.

Jaký je podle vás důvod, že se s vámi odmítly spojit všechny strany?
Po odchodu z ODS jsem založil úplně nové hnutí a výrazně jsem uspěl. To se neodpouští.

Maříková: Chci vrátit obvodu dobrý zvuk

Jaroslava Maříková vedla ještě jako členka ODS třetí městský obvod před Jiřím Strobachem. V končícím volebním období byla opoziční zastupitelkou města za Občany.cz. Teď se na obvod vrací jako místostarostka za Občany patrioty.

Pracujete na Západočeské univerzitě jako manažerka. Ukončíte tu svůj pracovní poměr?
Ano. Projekt, který jsem na univerzitě vedla, úspěšně skončil a mohu se věnovat práci v politice. Chtěla bych vrátit třetímu obvodu dobrý zvuk, který měl za vedení Bohumila Kulhánka, Stanislava Hajného a snad i za mě. Pan Strobach podle mě svými pochybnými kontakty úřad dehonestoval, např. tráva se tu sekala mnohem dráž než jinde a podobně.

Vítězné hnutí Strobach vás ke spolupráci nevyzvalo?
Jednali se mnou, ptali se, s kým bych byla ochotna pracovat. Jasně jsem řekla, že vím, s kým bych nechtěla.