Patová situace. Tak by se dal charakterizovat současný stav v Chotěšově na Plzeňsku, kde chce obec řešit problémy občanů s místní střelnicí.

Z té podle místních přes deset let létaly projektily do domů a zahrad obyvatel. Vše vyvrcholilo letos v květnu, kdy projektil zranil na noze místní lékařku, která pobývala se svým vnukem na zahradě.

Chotěšov chtěl střelnici od majitelky odkoupit. Rozhodovalo se o tom na zasedání zastupitelstva ve středu 18. září. Zastupitelé se ale na koupi nedohodli.

Střelnice je v současné době zavřená, policie přikázala, aby ji majitelé upravili.

Podle informací Deníku požadovala majitelka střelnice a přilehlých pozemků po obci nejprve pět a posléze devět milionů korun. „Částku, o které jsme se bavili, nebudu komentovat. Mohu pouze říct, že se zastupitelé na koupi neshodli,“ sdělil starosta Chotěšova Daniel Koláček.

Jak Deník zjistil, provozovatelka střelnice Martina Rajzrová Burdová má v úmyslu nabídnout celý objekt realitní kanceláři. Deník se ji pokusil kontaktovat, na hovor a sms zprávu však nezareagovala.

Obec Chotěšov zatím neví, jak bude postupovat dál. „Nedokáži povědět, jak situaci budeme řešit. Musíme se ještě na všem domluvit,“ dodal starosta Koláček.

„Doufala jsem, že se vše vyřeší a budeme mít klid. Přijde mi ale absurdní, že se střelnice, která roky ohrožuje životy lidí, musí zavřít tím, že ji odkoupí obec. Pokud není objekt bezpečný, neměl by fungovat,“ okomentovala problém postřelená lékařka Jitka Klemperová. Žena zároveň potvrdila, že minulý týden od policie obdržela vyjádření, ve kterém stálo, že se nepodařilo spárovat projektil se zbraní.

NEVÍ, KDO VYSTŘELIL

Policie ještě nedokázala určit, kdo a z jaké zbraně lékařku zranil. „Policisté na místě zajistili všechny zbraně a balistici je prozkoumali. Analýza prokázala, že u sedmi zbraní střela nevyšla z vývrtu hlavně. U dvou zbraní se nepodařilo jednoznačně prokázat ani vyloučit, že byl projektil z vývrtu hlavně vystřelen. Na základě těchto zjištění policisté případ odložili,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Jelínková. „Policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál také v těchto dnech vydali rozhodnutí ve věci pozastavení činnosti střelnice a stanovili podmínky pro úpravu střelnice,“ uzavřela Jelínková.

Pokud by majitelka podmínky nesplnila, policisté mohou zahájit správní řízení o zrušení provozu střelnice.