„Byl jsem velmi potěšený. Je to neuvěřitelná náhoda, že plastiku našli, měl jsem z toho opravdu radost," popsal Klimeš své pocity, když se skvělou zprávu dozvěděl. Kde se unikátní kousek dlouhá léta nacházel? Plzeňští hledači umění ho nalezli v areálu střelnice v Lobzích. Nebyl to ale jediný poklad, který prostor skrýval. „Našli jsme tam čtyři plastiky, které byly na Expu. Původně ale soubor čítal sedm kusů," uvedl člen skupiny Aleš Hejna.

Na tvorbě soch se tehdy podíleli bývalí žáci profesora Akademie výtvarného umění Jana Laudy. Jedním z nich byl i Klimeš, jenž se pustil do ztvárnění tématu Každý má právo na vzdělání. Pod jeho rukama vznikla svařovaná železná plastika. „Osobně jsem v roce 1958 do Bruselu nemohl, protože mě nepustili. Soubor se pak vrátil zpátky a my s ním jezdili po výstavách. Navštívili jsme Brno, Karlovy Vary i Bratislavu," vyprávěl Klimeš. Následně dostala soubor darem plzeňská Škodovka. Když se později umělci začali o své výtvory zajímat, měli dojem, jako by se po nich slehla zem. „Kolegové usilovně pátrali, ale nikde nic nenašli," doplnil 88letý muž.

Josef KlimešSe znovuobjevenou plastikou, o kterou měli v minulosti zájem Američané, už má Klimeš další plány. Chce ji zrestaurovat. Vzácnému exponátu chce doplnit i chybějící původně bronzové sousoší chlapce s dívkou. „K tomu se váže jedna moje životní příhoda. Ještě jako student výtvarné akademie jsem nezaplatil nějaký kámen, se kterým jsem pracoval. Dostal jsem se kvůli tomu k soudu a musel to zaplatit. Jelikož jsem tehdy neměl peníze, dal jsem jim jako protihodnotu odlitek té sochy. Díky tomu stále existuje. Byla to osudová shoda," líčil s úsměvem Klimeš.

Umělec by rád pro svou plastiku našel rovněž důstojnější místo. Ideální by podle jeho názoru byl například Bruselský pavilon na pražské Letné. „Uvidíme, co se nám nakonec podaří. Zatím nemám tušení, jak celá záležitost dopadne. Rozhodně ji nechci schovávat doma. Je důležité, aby ji veřejnost měla na očích," má jasno. Nadšenci ze skupiny Křížky a vetřelci zase usilují o to, aby byla prohlášena za kulturní památku.

Všechny čtyři plastiky nacházející se na střelnici v Lobzích jsou ovšem majetkem Armády ČR, která je chce ponechat ve svém areálu.