Agresivní fotbaloví fanoušci za ohromného řevu vhazovali do hřiště pyrotechniku, kterou zranili hráče. Hlavní rozhodčí proto předčasně ukončil zápas a pořadatelská služba vyklidila část stadionu. V jednom ze sektorů se ale rozpoutala potyčka mezi dvěma skupinami fanoušků. Jeden z agresorů začal střílet, druhý zranil nožem několik lidí. Oba útočníci si vzali rukojmí, ale policisté agresory během několika minut zneškodnili.

Situace byla navíc natolik nebezpečná, že byla vyloučena přítomnost hasičů a záchranné služby. Proto policisté museli provádět mimo jiné také třídění zraněných osob.

Tak vypadalo cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) v plzeňské Doosan Areně, jehož cílem bylo procvičit reakční dobu a činnost policistů při mimořádné události.

ZAPOJILO SE PŘES 700 LIDÍ

„Na stadionu se konalo taktické cvičení s námětem násilného chování a amoku v průběhu fotbalového zápasu,“ sdělil velitel zásahu Petr Sobota. „Cvičení simulovalo situaci, kdy utrpělo zranění třicet osm osob, z toho osm lidí přišlo o život,“ pokračoval Sobota. „Nasazeno bylo asi tři sta padesát figurantů. Akce se zúčastnilo něco málo přes sedm set osob a z mého pohledu se cvičení uskutečnilo tak, jak bylo připravené,“ uzavřel velitel. Jak poznamenal, pevně věří, že se policisté do podobné situace nikdy nedostanou.

Figurantka Kateřina Černá z Plzně si celou akci pochvalovala. „Cvičení bylo super, policisté jsou šikovní. Odnesla jsem si mnoho poznatků, které se mi v budoucnu jako policistce budou hodit,“ sdělila Černá, která simulovala zranění ruky a kolena.

Zásahu se zúčastnili také policejní jednotky z Jihočeského a Karlovarského kraje a němečtí policisté.