VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střední školy otestují uchazeče

Plzeň – Přestože jednotné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou budou povinné až od příštího školního roku, mohou se školy už letos zapojit do zkušebního ověřování tohoto nového systému.

8.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Harmonogram
• Podmínky přijímacího řízení školy musí zveřejnit do 31. ledna
• Přihlášky ke studiu žáci odevzdávají do 15. března
• Testy se uskuteční 15. dubna, výsledky školy obdrží 20. dubna
• Náhradní termín je stanoven na 14. května

Podle informací krajského úřadu, u nějž se školy k pilotáži hlásí, na jaře centrálně vytvořený test z matematiky a českého jazyka zadají všechny krajem zřizované školy.

„Bude ale na jejich rozhodnutí, do jaké míry výsledky testů při přijímacím řízení zohlední," přibližuje vedoucí školského odboru Jaroslava Havlíčková.

Například pro střední průmyslovou školu stavební budou výsledky testů klíčovým kritériem. „Zohledníme také chování a účast v soutěžích vyšších úrovní," říká ředitelka Ivana Raunerová, která povinné přijímačky vítá. Škola od nich upustila teprve před dvěma lety kvůli znevýhodnění mezi školami, jež zájemce přijímaly bez zkoušek.

Stejnou zkušenost má i ředitelka Církevní střední odborné školy ve Spáleném Poříčí Jana Černíková, jež věří, že zkoušky deváťáky motivují k učení. Přijetí na střední školy totiž často považují za automatické. „Letos budeme při přijímacích zkouškách vycházet z jednotného zadání. Pro příští rok zvážíme, zda nepřidat ještě test z cizího jazyka nebo předmětů klíčových pro určité obory," říká Černíková. Školy totiž mají stále volnou ruku v tom, do jaké míry testy využijí, případně zda je doplní o vlastní zkoušku. Není stanovena ani hranice, jež by jednotlivým typům škol nařizovala, zda žáky s určitým výsledkem mohou přijmout. „Její vyhlášení by pro nás bylo nepříjemné. Máme i žáky se zvláštními vzdělávacími potřebami, kteří by na jiných školách mohli mít se studiem problém," říká Černíková, která je rozhodnuta usilovat o to, aby konečné slovo o přijetí měla vždy škola.

Ředitel Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni Jaroslav Černý je naopak toho názoru, že pokud má mít testování smysl, je potřeba hranici stanovit. „Jinak se jen zjistí, jaké mají děti znalosti, možná je to trochu postraší, aby se učily, ale neovlivní to předpoklady, zda se na školu dostanou," myslí si Černý, jenž by žákům, kterým se test nepovede, umožnil opravnou zkoušku. V potaz by se podle něj měly brát i známky ze základní školy.

Právě ty budou mít na učilišti při přijímacím řízení největší váhu i letos. Ředitel to zdůvodňuje tím, že není jasné, jak bude zadání odpovídat tomu, co se děti učí na základních školách. Učiliště má nyní výhodu v tom, že nabízí obory jak s maturitou, tak bez ní. „S přijetím žáků si příliš nelámeme hlavu. Na maturitní obor vezmeme i slabší dítě, a pokud se ukáže, že nezvládá, tak přestoupí na tříletý obor," vysvětluje Černý.

Nejistota rodičů

Zkoušky zřejmě nejméně překvapí uchazeče o gymnázia, jež si zájemce jako jediná ze škol stále testovala. „Naše děti testy nezaskočí," říká ředitel doubraveckého Gymnázia Luďka Pika Aleš Janoušek s tím, že podle ukázkových zadání, která jsou již k dispozici, by žákům mohly činit největší potíže otevřené úlohy z matematiky.

Podobu testů společně s aktuálními informacemi o testování Janoušek zveřejňuje na webu školy. „Chápu, že veřejnost je zneklidněna. Už jsme měli od rodičů několik telefonátů," říká Janoušek s tím, že o přesných přijímacích kritériích škola rozhodne během října. Gymnázium ale zřejmě přihlédne k dosavadnímu prospěchu a výsledkům na kvalitních soutěžích a upustí od testování studijních předpokladů, jež škole společně se zadáním z matematiky a češtiny dodávala společnost Scio.

U jednotného zadání, které stejně jako státní maturity vytvoří CERMAT, Janoušek vítá, že žáci budou skládat jen jeden test, jehož výsledek bude k dispozici i druhé škole, na kterou se žák hlásí.

V případě, že by přijímací zkoušky byly doplněné o test z cizího jazyka a kopírovaly tak maturitní předměty, mohly by podle Černíkové přinést další přidanou hodnotu v podobě srovnání kvality žáků při nástupu do školy a jejich výsledků u maturity po čtyřech letech studia.

Zajímá vás, jak budou vypadat úlohy, které na žáky u přijímacích zkoušek čekají? Podívejte se na testy z ČESKÉHO JAZYKA a MATEMATIKY.

Autor: Hana Pražáková

8.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Piráti měli s sebou Edisona

PIRÁTI slavili v Dominiku. Jejich jednička Lukáš Bartoň byl spokojen, jejich pražský šéf Ivan Bartoš taky.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Disco tanec v Lokomotivě

Plzeň – Soutěž startuje v neděli v 8:30 hodin.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení