Kolem stovky jízdních kol, elektrokol, koloběžek i invalidních vozíků budou moci v září a říjnu městští policisté z Přeštic pojistit proti krádeži nebo pro to, aby se v případě krádeže vrátila co nejrychleji k majitelům. Město totiž dostalo od ministerstva vnitra 39tisícovou dotaci, díky níž strážníci kola a pomůcky označí takzvanou syntetickou DNA.

Obyvatelé Přeštic i jejich částí se už nyní mohou hlásit. „V této chvíli látku vyrábějí v Anglii, použít ji budeme moci v září a říjnu," říká vedoucí strážník Pavel Hošťálek.

Oč vlastně jde?

Syntetická DNA je čirá látka viditelná jen pod UV světlem nebo pod silným mikroskopem. Obsahuje mikrotečky se specifickým kódem a strážníci jí kolo označí na několika místech.

Případného zloděje varuje viditelná samolepka. Dozví se z ní, že kolo je speciálně chráněno a policie je může snadno identifikovat.

První zájemci se prý už zapisují, Přeštice mají s krádežemi kol bohaté zkušenosti. „Po poslední amnestii kriminalita stoupla, kradlo se i třicet kol ročně. Teď jejich počet klesá," dodává Pavel Hošťálek s tím, že označování syntetickou DNA je ale především preventivní krok a není třeba s ním čekat, až se kola začnou krást ve velkém. Navíc je zdarma. Zájemci se mohou zapisovat do pořadníku na služebně městské policie.

Přeštice jsou třetím městem v kraji, kde tuto novinku zavedou – před nimi už kola označovali strážníci v Plzni a Domažlicích.

Není vidět, ale dokáže pomoci• syntetická DNA je čirá látka viditelná jen pod UV světlem či mikroskopem
• že DNA kolo chrání, prozradí samolepka
• takto označená kola policisté hned zaevidují