Městská policie (MP) Plzeň má totiž od pondělka další přístroj, který si převzali strážníci na služebně ve Skvrňanech. Podle velitele MP Plzeň Luďka Hosmana je tím pádem potřeba detektorů pro strážníky pokrytá.

Dosud strážníci pro orientační dechové zkoušky u řidičů používali někdy i obyčejné přístroje, které se dají běžně koupit. „Přístroj, jaký jsme nyní dostali, má atest. To je velká výhoda. Dokáže vytisknout protokol o provedené dechové zkoušce, který je bernou mincí například i pro přestupkové komise,“ vysvětluje Hosman. Dodává ale, že právě cena certifikovaného přístroje je výrazně vyšší než cena běžného alkoholtesteru. „Přístroj s atestem přijde zhruba až na 70 tisíc korun,“ podotkl Hosman.

I když mají strážníci atestované alkoholtestery, dál pokračuje běžná praxe, že k případům, kdy řidiči ´nadýchají´, musí volat hlídku státní policie. Ta pak zajistí převoz řidiče na odběr krve a další náležitosti.

Naopak testery na drogy byste ve výbavě strážníků hledali marně. Podle Hosmana se totiž ani nevyplatí je pořizovat. „Jsou poměrně drahé a strážníci se do drogového prostředí při své práci nedostávají zase tak často. Testovat potřebují zejména řidiče a na sto opilých řidičů připadají jen asi čtyři, kteří jsou pod vlivem drog,“ vysvětluje Hosman. Proto se strážníci v praxi řídí svým úsudkem. „Jsou proškoleni, aby poznali člověka, který je pod vlivem drog. Sledují například reakce zorniček na světlo a další signály. Když mají podezření, volají na místo státní policii,“ doplnil Hosman.

Plzeňští státní policisté mají testerů na drogy desítky. „Jsou to vlastně tyčinky, na nichž se testují sliny nebo pot. Dokáží odhalit, který druh drogy dotyčný užil. Policisté tak prakticky hned vědí, jestli to byla marihuana, některé opiáty například hašiš nebo heroin, kokain, pervitin nebo extáze. Přesný druh drogy pak určí rozbor krve a moči,“ vysvětlila policejní mluvčí Simona Čejková.