„Když jsme v první květnový den potřebovali sjet z chodníku u domu číslo 4 nedaleko radnice, celý sjezd blokovalo auto. Upozornila jsem na to strážníky, kteří jeli kolem. Policista mi ale řekl, že sjezd není označený a nemůže s tím tedy nic dělat,“ říká Zralá, která ovšem záhy telefonovala na linku 156. Policista na druhé straně telefonu už byl ochotný na místo poslat hlídku a auto případně nechat odtáhnout.

Za pochybení strážníků se Plzeňance písemně omluvil pracovník pro výuku a výcvik MP Plzeň Bohumír Smolka a přidal i vysvětlení. „Před domem číslo 4, tedy v místě kde chtěla paní vozovku přecházet, není přechod pro chodce, ale pouze místo pro přecházení vozovky. Což je místo s bezbariérovou úpravou ovšem bez jakékoli právní úpravy. Z tohoto pohledu se řidič stojící v místě pro přecházení nedopustil žádného přestupku. Ale vzhledem k tomu, že asi 5 metrů před tímto místem je značka zakazující stání vozidel, může zde řidič zastavit na dobu potřebnou pro vyložení či naložení nákladu nebo vystoupení či nastoupení osob,“ uvedl Smolka s tím, že strážníci měli na místě zkoumat, proč vozidlo v místě bezbariérového přístupu stojí . Smolka dodal, že Městská policie v minulosti opakovaně žádala správce komunikace, kterým je Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP), o doznačení a opravu především vodorovného dopravního značení. Situace se ale podle něj nezlepšila.

Ředitel SVSMP Stanislav Liška tvrdí, že dopravní značení problém nevyřeší. „Nemá význam hyzdit náměstí žlutými čárami. S tím souhlasí i památkáři. Většina bezbariérových míst pro přecházení je na náměstí Republiky ve vzdálenosti do pěti metrů od křižovatky. Takže tam se stejně parkovat nesmí. Stejné je to i v případě, že je snížený chodník přímo u přechodu pro chodce. Myslím si tedy, že by spíše než dopravní značení pomohla důsledná práce městské policie a ohleduplnost řidičů,“ uvedl.

Špatné parkování je podle mluvčí strážníků Jany Pužmanové dlouhodobý problém. „V místech, kde jsou snížené chodníky, překonávají vozovku nejen vozíčkáři, ale i starší lidé či maminky s kočárky. V případech, kdy řidič zaparkuje v místě zákazu stání či zastavení, tak jako tomu bylo tentokrát, mohou strážníci uložit pokutu až do výše dvou tisíc korun,“ podotkla mluvčí.