Podle náměstka primátora pro ekonomiku Martina Zrzaveckého (ČSSD) nahlásila městská policie ke konci července jedenáct tisíc přesčasových hodin. „Uvolňujeme proto pro ně další peníze," potvrdil Zrzavecký.

Radní města pro bezpečnost Robert Houdek (ODS) vysvětluje, že hodiny přesčasů se strážníkům nasčítaly od začátku roku zejména službami navíc při evropských fotbalových utkáních nebo při pochodu extremistů, hlídali také například při květnových oslavách osvobození a podobných větších masových akcích.

„Nejde to řešit jinak než přesčasy. Mají rozepsané normální služby a na výjimečné akce dostávají příkaz k nástupu do služby," prohlásil Houdek. Na přesčasy podle něj jede i pořádková jednotka strážníků, protože by se ekonomicky nevyplatilo držet ji stále v pohotovosti. „Jde o 32 mužů rozdělených do čtyř družstev," potvrdil velitel Městské policie Plzeň Marek Šilhan s tím, že její členové jsou ve výkonu služby jako ostatní strážníci a při mimořádné události se z nich mixuje jednotka, která musí nastoupit do akce.

Městská policie v Plzni zaměstnává aktuálně 288 lidí, z toho je 256 strážníků. Průměrný měsíční hrubý plat strážníka se pohybuje kolem 25 tisíc korun. „Z městské kasy je městská policie financována ročně zhruba 150 miliony korun," uvedl Houdek.

Městská policie zaměstnává 288 lidí, z toho je 256 strážníků. Od ledna do konce července hlásí radnici už 11 tisíc přesčasových hodin, do konce roku jich má být 19,5 tisíce. Strážníci slouží přesčasy hlavně při mimořádných událostech, jako jsou fotbalové zápasy, pochody radikálů, volby a další masové akce.