Vozítka Segway chválí také městští strážníci, kteří je začali v minulých týdnech používat. Zatím je mají od dovozce jen pronajaté, městská rada už ale souhlasila s nákupem dvou kusů. „Každé z nich stojí více než 300 tisíc korun a definitivní slovo budou mít zastupitelé,“ potvrdil radní města pro bezpečnost Karel Paleček (ODS).

Dvě vozítka mají k dispozici strážníci z Plzně–středu a střídá se na nich osm mužů. „Chtěli jezdit všichni, musel jsem vybírat. Ne, nelosovali jsme, prostě vyhráli ti nejobratnější a nejšikovnější,“ potvrdil velitel Jan Brašna.

V testovacím provozu se podle Palečka vozítka velmi osvědčila. „Smí jezdit po chodníku a zvládnou i hustý provoz, kde jsou auta neefektivní,“ míní Paleček.

Sami strážníci jsou rovněž spokojeni. „Lidi nás pozorují a občas si vyslechneme narážku, ale většinou reagují pozitivně. Občas chce někdo svézt, ale to samozřejmě nepřipadá v úvahu. Nesmíme svézt ani hezkou holku,“ žertoval jeden z ´jezdících´ strážníků. Jméno říci nechtěl, ukázal jen na placku s pořadovým číslem 242. V manévrování s jezdítkem byl nedostižný, rychlou jízdu střídal se slalomem mezi sloupky, otočkami i přesným zastavením těsně před kolemjdoucím. „Kdy nám vozítka pomohla? Třeba jsme byli voláni k Tesku k partě podivných existencí obtěžujících lidi. Autem bychom tam jeli mnohem déle než na Segway. Takhle jsme vše vyřešili v řádech minut,“ pochvaloval si.

Mezi lidmi budí respekt i skutečnost, že pojízdný strážník převyšuje své okolí asi o 30 centimetrů. Vozítka mají tři rychlosti (nejvyšší 25 km/hod.) a ta strážnická navíc alarm, zvonek i zámek. Používají je už strážníci třeba v Praze nebo Znojmě.