„Věnovat se budeme prodeji majetku v bývalých kasárnách, veřejnému osvětlení i pokračující privatizaci bytovek. Protože se nám však množí konzumace alkoholických nápojů v centru obce, považuji tenhle bod za prioritu,“ uvedl místostarosta František Nerad. Předloží účastníkům jednání právnicky ošetřené legislativní znění, včetně grafického návrhu. „Trápí nás především popíjení piva a destilátů v sídlišti nebo v nejrušnější části u nákupního střediska. Tam chceme negativní jevy vymýtit za součinnosti obecní policie,“ dodal Nerad. Předpokládá, že provozovatelům restauračních zařízení bude udělena výjimka v případě předzahrádek.

Několik týdnů už podobná vyhláška funguje v Hrádku a představitelé města jsou spokojeni: „Podařilo se nám dostat skupinky alkoholiků z těch nejcitlivějších prostor. Zejména od prodejny u mateřské školy, jejíž plot si chlapi pletli se sociálním zařízením,“ konstatoval starosta Jaroslav Perlík. Právě začátkem tohoto týdne musel reagovat na skupinku cizinců s pivem v ruce. „Upozornil jsem je, že za to může být až třítisícová pokuta, a hrozba zabrala,“ sdělil první radní. Zatím na dodržování zákona dohlížejí městští strážníci z Rokycan a příslušníci zdejšího obvodního policejního oddělení. Už v srpnu ovšem vyjdou do ulic hrádečtí ochránci pořádku.

V okresním městě na oplice také narazíte, ale podle starosty Jana Balouna radní o žádném zákazu neuvažují: „Máme pochopitelně vytipovaná chloulostivá místa. Jednak na nádraží a pak i na Malém náměstí, kde se srocují hlavně bezdomovci. Chovají se ale slušně.“ Rovněž v Mýtě je prý situace stabilizovaná. „Štamgasti zpravidla vědí, kdy mají dost a k žádnému rušení veřejného pořádku nedochází,“ pochlubil se místostarosta Jan Auinger.