Úřady v úterý ukončily lhůtu na podání kandidátek do krajských voleb a z přihlášek je jasné, že v Plzeňském kraji se do boje o hejtmanství vrhlo 17 politických subjektů, stejně jako ve volbách před čtyřmi lety.

„Co se týká konkrétních dat na jednotlivých kandidátkách, ty budou až za dva týdny po registraci kandidátů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu v Plzni Eva Mertlová.

Muž hledal zmije a piraňu, skončil na psychiatrii.
Muž hledal zmije a piraňu, skončil na psychiatrii

Hlavní změnou v letošních volbách je fakt, že bývalý hejtman za sociální demokracii Josef Bernard v červnu oznámil, že hodlá kandidovat jako lídr Starostů a nezávislých (STAN) a v čele partaje tak nahradil současného náměstka pro dopravu Pavla Čížka, který tak do voleb startuje ze druhého místa. STAN se rovněž letos spojili se Zelenými, hnutím PRO Plzeň a Idealisty.

NOVÁ KOALICE

Tato koalice však není jediným novým seskupením stran. Letos v únoru totiž strany ODS a TOP 09 oznámily, že v nadcházejících krajských volbách spojí své síly a v polovině června spolupráci potvrdily podpisem koaliční smlouvy. Jejich jedničkou se stala poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

SEDMNÁCT STRAN

O místa v krajském zastupitelstvu tak bude usilovat Česká pirátská strana, Rozumní – Petr Hannig, ČSSD, Strana soukromníků České republiky, KSČM, Demokratická strana zelených – Za práva zvířat, Koruna česká, ANO 2011, SPD, Aliance národních sil, Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020, Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, Trikolóra hnutí občanů, DSSS, KDU-ČSL, ADS a Nestraníci – Koalice pro Plzeňský kraj, ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů a STAN s Josefem Bernardem a podporou Zelených, PRO Plzeň a Idealistů.

Prohlídky na hradě Švihov.
Hrady a zámky o turisty nepřijdou