Na mikulášskou nadílku za dětmi se vydá už zítra. Oblek si každoročně pořizuje v půjčovně patřící k Divadlu J. K. Tyla. Právě kvůli kostýmům sem tento týden míří desítky zájemců. „Většinou chtějí celou sadu, to znamená oblek Mikuláše, čerta i anděla. Kousky se dříve používaly v různých inscenacích, teď už se vyřadily, ale stále mají svůj půvab a dobře poslouží," řekla Božena Daňková, jež má zpravidla pohádkové převleky na starosti. Nápor návštěvníků i lidí, kteří se informují po telefonu, zažívá od pondělí. Všechny nabízené kostýmy už jsou ale rozebrané.

Pavel Bečvář nenechal nic náhodě, a proto se v divadelní půjčovně zastavil s předstihem. Společně s partou navštěvuje rodiny svých známých i kamarádů na Severním Předměstí. A jaké jsou nejčastější reakce dětí? „Myslím, že se bojí méně než v minulosti. Jsou otupělejší. Čerty si hledají na internetu, podobné bytosti znají například z počítačových her," uvedl Plzeňan. Doplnil, že se však setkává i s těmi velmi bojácnými dětmi. „Navštívili jsme rodinu, kde byly sedmi- a osmileté děti a ty se bály úplně strašně. Pak jsme pokračovali dál, kde na náš čekal Adámek. Ten neměl žádný respekt a ptal se, co chceme," vylíčil.

To, že malí školáci mají v současnosti menší strach, potvrzuje i Veronika Havířová: „Naše osmiletá Barunka se nebála snad nikdy. Hrůzu jí nahánějí jenom alpská strašidla."

Mikuláš, čerti a andělé nemíří pouze za dětmi, některé dobrovolnické skupiny se vydávají do domovů důchodců, sociálních zařízení nebo nemocnic. „Právě jsme se vrátili z interní kliniky na Borech. Napekli jsme perníčky, zazpívali koledy a popovídali si s některými pacienty," popsala včera Barbora Musilová.