Cestovatel a dobrodruh Slávek Král ujel netradičním způsobem přes 120 tisíc kilometrů, přitom jeho první pokus o stopování skončil z dnešního pohledu paradoxem. „Z Klatov, kde jsem studoval střední školu, jsem se chtěl dostat domů do Sušice. Inspirovaly mě k tomu holky z druháku, ovšem dopadlo to tak, že jsem musel běžet na autobus,“ vypráví úsměvnou historku Král.

Postupně se však ve stopování stal učiněným mistrem, na konci střední školy s kamarádem dostopoval z Klatov až do Benátek, před pár měsíci takto projel Afriku. „Rodičům se to samozřejmě nelíbí, ale už si nějak zvykli,“ ubezpečuje dobrodruh. Na toulkách Afrikou se zapojil do dobrovolnických prací. „Učil jsem děti angličtinu nebo matematiku, také jsem třeba pracoval na farmě,“ říká Král.

A samozřejmě zažil mraky dobrodružství skočil bungee jumping nebo přespal u Masajů, ale také onemocněl malárií.

„Není to tak strašné bylo mi špatně, vše mě bolelo, ale za dva dny jsem se vyležel a pokračoval v cestě,“ pokračuje cestovatel. Vše si ještě zpestřil výletem na Mauricius. „Objel jsem ho na kole a bylo to hodně náročný, i když se jednalo jen o 260 kilometrů. Bylo pekelné vedro, měl jsem hlad, spálil jsem se i jsem píchnul,“ líčí Král.

V současnosti má na cestách nového parťáka fenku border kolie Corey. „Už má projetých 17 zemí. Když jí bylo 5 měsíců, vyrazili jsme na Balkán,“ usmívá se cestovatel. Jak jinak než stopem…

Během 8 let, kdy propadl cestování autostopem, poznal stovky lidí. „Stopnete lidi, který nemají vůbec nic, i miliardáře, kteří vás vezmou do své vily,“ vypráví.

Když stojí u silnice, používá českou vlajku. „Nejčastěji to funguje, když lidé Česko vůbec neznají. Potom jsou zvědaví, zastaví a zeptají se, odkud jsem, a dáme se do řeči,“ prozrazuje cestovatel, který spřádá plány na další velkou cestu. „Vyrazíme s Corey do Japonska přes pobaltské země do Ruska a z Vladivostoku trajektem do Japonska,“ říká Král.

Žije v Plzni, ale moc času zde nepobývá. Pořádá totiž přednášky či cestovatelské festivaly, ostatně se objeví i 8.- 9. března na plzeňském festivalu Letem světem. A chystá vydat knihu o svých zážitcích.

Slávkovu cestu můžete sledovat i na stránkách www.slavekkral.cz nebo na Facebooku Slavek Kral travel blog.